4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Valószínűleg további kamatemelésekre kényszerül a magyar jegybank a gyorsuló infláció miatt, és a pénzügypolitikai szigorítási ciklus akár 2012-ig is eltarthat - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők a vártnál magasabb decemberi inflációs adatok pénteki ismertetése után.

A pénteki adatismertetés után a JP Morgan elemzői azt jósolták, hogy jóllehet valószínűleg a decemberi infláció volt a tetőzés, az éves összevetésű magyarországi inflációs ütem a következő hónapokban is várhatóan 4,5 százalék körüli szinteken marad, és az év végéig sem süllyed 4 százalék alá.

A cég elemzői szerint a mezőgazdasági termelői árszint folytatódó meredek emelkedéséből megítélhetően az élelmiszerár-infláció az idei év első felében még tovább gyorsulhat, és elérheti a kétszámjegyű ütemet. "Csak idő kérdése, hogy az üzemanyagok és a feldolgozatlan élelmiszerek emelkedő árai mikor szűrődnek át a feldolgozott élelmiszeripari termékek inflációjába" - fogalmaztak a JP Morgan londoni elemzői.

A cég szerint az MNB mindezek után nyilvánvalóan "szigorító üzemmódban" marad, igyekezve a középtávú 3 százalékos célhoz közelebbi szinten rögzíteni az inflációs várakozásokat.

A JP Morgan előrejelzése az, hogy a magyar jegybank már januárban újabb, negyed százalékpontos kamatemelést hajt végre, mivel az emelés mellett szóló korábbi érvek "nem igazán változtak". A ház szerint ha az inflációs kilátások tovább romlanak, februárra sem lehet kizárni egy további emelést, bár ez nem a JP Morgan alapeseti forgatókönyve.

A cég prognózisa szerint ugyanakkor bizonyos szünet után ősszel folytatódnak az MNB-kamatemelések, és 2012 elejéig még további, összesen fél százalékpontnyi szigorítás valószínűsíthető.

Christine Li, a Moody's közgazdásza a pénteki inflációs adatismertetés után azt emelte ki, hogy most már az üzemanyagárak szeszélyes változásait kiszűrő maginfláció is emelkedik, ami alapszintű inflációs nyomások megjelenését jelzi.

A Moody's londoni szakelemzője szerint a magyarországi élelmiszerinflációra még olyan tényezők is hatnak, mint a 100 dollárhoz közeli olajárak, a búzaárakat felhajtó ausztráliai áradások, vagy az, hogy Oroszország meghosszabbította a gabonaexportra kirótt tilalmat.

Christine Li szerint azonban az idén most már a belső eredetű inflációs nyomások erősödésével is számolni kell Magyarországon, tekintettel a magyar gazdaság folytatódó élénkülésére.

A Moody's Analytics közgazdásza szerint ugyanakkor a továbbra is magas munkanélküliség és a nyomott bérkiáramlási ütem elejét fogja venni az infláció meredek megugrásának.

A szakértő az idei év első negyedére összesen két kamatemelést vár az MNB-től.

A felfelé ható inflációs meglepetés újabb érvekkel szolgál "a héják számára" ahhoz, hogy az MNB a január 24-i ülésen ismét végrehajtson egy negyed százalékpontos emelést, bár a testület számára továbbra is a pénzügyi stabilitás és a pénzügypolitikai hitelesség a fő döntési tényező - fogalmaztak a Goldman Sachs elemzői.

A ház szerint a magyar adósságtörlesztés leállásának kockázatára köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazásai "makacsul magas" országkockázati prémiumot jeleznek, bár a forint a novemberi, december eleji állapothoz képest most stabilabb.

A GS szakértői kiemelték a Fitch Ratings által karácsony előtt végrehajtott leminősítést is, amelynek nyomán a magyar szuverén adósosztályzatot immár az összes nagy nemzetközi hitelminősítőnél mindössze egy fokozat választja el a befektetésre már nem ajánlott - "bóvli" - kategóriától.

A Goldman Sachs elemzői szerint ebben a helyzetben a külső kockázatok - különösen az euróövezeti költségvetési problémák - bármilyen további erősödése "felnagyított hatást" gyakorolhat a forintra és a belső piaci hozamokra.

A GS szakértői mindezek alapján arra számítanak, hogy az MNB monetáris tanácsa a januári ülésen a kamatkülönbözet szélesítése mellett fog dönteni, negyed százalékponttal 6,00 százalékra emelve tovább az alapkamatot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!