3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A külkereskedelmi mérleg 77,5 millió euró, 24,1 milliárd forint aktívumot mutatott január-februárban, ami az egyenlegben 347,6 millió eurós, 91,9 milliárd forintos javulás az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az év első két hónapjában az export értéke 12,2 milliárd euró volt, ami 18 százalékos növekedés, míg az import összege 12,1 milliárd eurót tett ki, a növekedési ütem 14 százalék. Az első két hónap forintban mért kiviteli adata 20 százalékkal 3124,2 milliárd forintra, a behozatalé 16 százalékkal 3148,4 milliárd forintra nőtt.

A vizsgált időszakban a volumennövekedés üteme - a 2007. IV. negyedévi lassuló tendenciát követően - a forgalom mindkét irányában gyorsulást mutatott, a bővülés mértéke január után februárban is mintegy 20, illetve 14 százalékot tett ki, áll a Központi Statisztikai Hivatal közleményében.

Az előző év azonos időszakához képest a forgalom forintban mért árszínvonala exportban 0,4 százalékkal, importban 1,8 százalékkal emelkedett, ennek nyomán a cserearány 1,4 százalékkal romlott. A forint árfolyama a főbb devizákhoz képest összességében minimálisan gyengült, ezen belül a dollárhoz viszonyítva tíz százalékkal felértékelődött, az euróhoz képest viszont két százalékkal gyengült.

A híradás-technikai eszközök húzták a forgalmat 

A részletes adatok szerint a gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 26 százalékkal, míg a behozatalé 20 százalékkal bővült. Folyó áras forintadatokból számítva az árufőcsoport húzótermékei a forgalom mindkét irányában a híradás-technikai eszközök voltak, értékük exportban 52 százalékkal, importban 63 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban.

Ezen belül a mobiltelefonok kivitele kétszeresére, behozatala mintegy 2,5-szeresére bővült. Az időszak folyamán a közúti járművek, valamint az energiafejlesztő gépek és berendezések exportja az átlagnál kisebb mértékben nőtt: 12 százalékkal, illetve 7 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban.

A feldolgozott termékek kivitelének volumennövekedése lényegesen nagyobb volt, mint a behozatalé, 12 százalékot, illetve 7 százalékot tett ki. Folyó áras forintadatokat tekintve az exportforgalomban az átlagot meghaladó mértékben, 30 százalékkal nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek forgalma, valamint 40 százalékkal emelkedett a gumigyártmányok kivitele. Magyarország gyógyszerkivitelének jelentős mértékű növekedése elsősorban az oroszországi export több mint 60 százalékos növekedésének köszönhető.

Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 13 százalékkal, az onnan érkező behozatalé 8 százalékkal nőtt. Az új tagállamok esetében a kiviteli forgalom továbbra is lényegesen nagyobb ütemben bővült, mint a régiek vonatkozásában, importban azonban mindkét országcsoport viszonylatában a növekedés mértéke gyakorlatilag hasonló, 8-9 százalék volt.

Az egyenleg mind az új, mind a régi tagországok esetében aktív, és javuló tendenciát mutat, miközben a teljes uniós, 335 milliárd forintos exporttöbblet több mint hattizede, míg a 108 milliárd forintos mérlegjavulás mintegy 90 százaléka az új tagállamokkal folytatott árucserében keletkezett.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!