Az augusztusi előzetes adatok a pénteken megjelent részletes adatoknál 7 milliárd forinttal kevesebbet, 808 milliárd forintos (2,812 milliárd eurós) aktívumot mutattak. A külkereskedelmi egyenleg havonkénti és éves adatai is 2009 februárja óta export többletet mutatnak.
A 2009. január–augusztusi forgalom forintban mért árszínvonala az export és az import esetében közel azonos, 5 százalék körüli mértékben emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cserearány gyakorlatilag nem változott. A forint a főbb devizákhoz képest 17, ezen belül az euróhoz mérten 15, a dollárhoz viszonyítva több mint 30 százalékkal gyengült. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje az előző év azonos időszakitól közel 10 százalékkal maradt el.
Az export 60 százalékát, az import közel felét kitevő gépek és szállítóeszközök forgalmának volumene 2009 első nyolc hónapjában, exportban 21, az importban 26 százalékkal volt kevesebb, mint a 2008 azonos időszakában. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesés a közúti jármű, valamint az energiafejlesztő gép és berendezés forgalmában mutatkozott: a kivitelben 39, illetve 26, a behozatalban 49, illetve 41 százalékos volt a volumencsökkenés. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek kivitelének volumene mindössze 3 százalékkal mérséklődött, a havi adatokat vizsgálva ennél a termékcsoportnál júliusban és augusztusban az elmúlt évi alacsony bázishoz képest jelentős volumenbővülés figyelhető meg.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január–augusztusban az átlagnál kisebb mértékben csökkent: 14, illetve 20 százalékkal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesést a vas- és acéltermékeknél mértük: az export volumene 37, az importé 45 százalékkal lett kisebb. Ezzel szemben a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek exportja és importja összességében 4, illetve 5 százalékos volumennövekedést mutat, de az augusztusi adatokat vizsgálva az exportvolumen 8 százalékkal csökkent, az importvolumen két hónapja tartó csökkenés után augusztusban szinten maradt.
Az energiahordozók behozatalának volumene 2009 első nyolc hónapjában 29 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2008 azonos időszakában, de augusztusban, idén először, mintegy 8 százalékos volumenbővülés volt az árszint 25 százalékos csökkenése mellett. Az árufőcsoporton belül 2009 első nyolc hónapjában a kőolaj és kőolajtermékek importvolumene 21, a természetes és mesterséges gázoké 46 százalékkal esett vissza. A volumencsökkenés 2009 augusztusában a kőolaj és kőolajtermékeknél mindössze 2 százalék volt, míg a gázbehozatal volumene már 10 százalékkal növekedett. A villamos energia importvolumene 2009 első nyolc hónapjában 10 százalékkal, ezen belül augusztusban 50 százalékot meghaladó mértékben nőtt. Az árszint az év első nyolc hónapjában 10 százalékkal emelkedett.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 2009 első nyolc hónapjában összességében 3 százalékkal növekedett, importvolumene 6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A kivitel növekedésének legfőbb tényezője a gabona és gabonakészítményeknek az időszak egészére vonatkozó 21 százalékos exportvolumen bővülése volt, azzal együtt, hogy ebben az árucsoportban 2009. július-augusztusban már jelentős, mintegy 30 százalékos visszaesés tapasztalható. Az import terén a legnagyobb, mintegy 19 százalékos volumencsökkenést az állati takarmánynál mértük.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009. január–augusztusban 16, illetve 24 százalékkal volt kisebb, mint az előző évben. A régi tagállamok esetében az export 16, az import 26 százalékkal csökkent. Az új tagállamokba irányuló forgalmunk volumencsökkenése a kivitelben 17, a behozatalban 14 százalékos volt az előző évi szinthez viszonyítva. Külkereskedelmi mérlegünk aktívuma az unió egészét tekintve több mint 50 százalékkal javult, és 1660 milliárd forintot ért el.
2009. január–augusztusban az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene 22, az onnan érkező importé 23 százalékkal esett vissza az elmúlt év azonos időszakához képest. Külkereskedelmi mérlegünk hiánya a harmadik országos forgalomban 846 milliárd forint volt, ez 290 milliárd forinttal kevesebb, mint egy évvel korábban. Az ázsiai országok vonatkozásában egyenlegünk hiánya 90 milliárd forintos javulás mellett 1201 milliárd forint volt, míg az EU-n kívüli európai országokkal folytatott külkereskedelmünk aktívuma 201 milliárd forintot ért el, 289 milliárd forinttal haladva meg az előző évi szintet.