Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői az MTI-nek elmondták, hogy a magyar szuverén adósságtörlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása a csütörtöki késői londoni kereskedésben 264 bázispont környékén mozgott a 270,9 bázispontos előző záró után.
A jelenlegi magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők most 264 ezer euró körüli éves díjat kérnek középárfolyamon a befektetőktől minden 10 millió euró magyar államadósság után az irányadó ötéves futamidőre.
E hét elején 280 bázispont, az év elején pedig még 400 bázisponthoz közeli magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon, vagyis az idei első negyedévben eddig hozzávetőleg 135 ezer euróval lett olcsóbb az egységnyi összegű magyar államadósság törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióinak díja.
A piac Magyarországot jóval kevésbé kockázatos adósnak tartja, mint például az euróövezeti tag Görögországot, amelynek CDS-árazásai a csütörtöki londoni kereskedésben valamivel ezer bázispont - 10 millió euró görög adósságra egymillió euró - felett jártak.
A Standard & Poor's csütörtökön közölte Londonban, hogy megerősítette a hosszú és rövid futamidejű szuverén magyar deviza- és forintadósság "BBB mínusz/A-3" osztályzatát. A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítőjének értékelése szerint a Széll Kálmán Terv konszolidációs intézkedéscsomagjának végrehajtásával javulhatnak a magyar gazdaság középtávú növekedési kilátásai.
A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az adott szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának halmozott távlati rizikóját.
MTI