7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

... más jön ez után. Énekelte az 1990-es évek elején a Kispál és a Borz a 60-as évekről. Valami hasonlót éreztem én is, amikor az év végi szerkesztőségi megbeszélésen megkaptam a magyar gazdaság idei és várható jövő évi teljesítményének témáját.

Az Orbán-kormány a 2013-as költségvetést 0,9 százalékos növekedésre építi, de Matolcsy György többször elmondta, hogy ő egy optimista fordulatban bízik, és ennél magasabb bővülést is el tud képzelni jövőre. Sajnos, a magyar gazdaság teljesítményét folyamatosan figyelő és elemző szervezetek (IMF, OECD, MNB, gazdaságkutatók) messze nem ilyen derűlátóak, de a nemzetgazdasági minisztertől már megszokhattuk, hogy előrejelzéseiben a növekedést illetően mindig a legoptimistább közzé tartozik (2025-ig például megduplázná a magyar GDP-t). 2011-ben az első Széll Kálmán Terv ismertetésekor minisztériumának egyik államtitkára szerint még minden esély adott volt egy 4-6 százalékos 2013-as GDP-növekedéshez, később azonban - ahogy haladtunk előre az időben - ez egyre szerényebb mértéket öltött. A 2013-as költségvetési törvényjavaslat júniusi beterjesztésekor már csak 1,6 százalékkal számolt a kormány, majd annak decemberi elfogadásakor jutottunk el a mostani, 1 százalék alatti értékhez. Igaz, a két időpont között Matolcsy előállt egy 2 százalékos bővüléssel is, amikor a munkahelyvédelmi akcióterv finanszírozását próbálta mindenféle "varázslatokkal" alátámasztani, de ettől eltekintve a kormány 2013-as GDP-re vonatkozó prognózisai folyamatosan csökkentek. Szerencse, hogy 2012 már csak két munkanapból áll, így az előrejelzés újabb vágására idén már - nagy valószínűség szerint -  nem kerül sor.


2012-es tények

A 2013-as előrejelzést azonban jövőre is permanensen lehet csökkenteni, amire "jó példa" az idei év. A 2012-es évnek a költségvetési törvény alapján 0,5 százalékos növekedési céllal vágott neki a kormány. (Akkor a törvény jóváhagyása előtt 5 nappal csökkentette 1,5-ról 0,5-re a 2012-es növekedési várakozását a kormány. Előtte tavasszal még 3 százalékkal számoltak.) Az igazsághoz tartozik azonban az is, hogy Orbán Viktor 2011 végén, a Széll Kálmán Alapítvány zárt rendezvényén azt jósolta, hogy reális, de nehézen elérhető cél a 2012-es recesszió elkerülése.

Sajnos, nem lett reális. Már az első negyedév olyan mértékű visszaesést hozott, amelyre 2009 óta, a válság legmélyebb periódusa óta nem volt példa. Az azóta eltelt negyedévek pedig mindig alul tudták múlni a megelőző három hónapok teljesítményét, és valószínűleg a negyedik negyedéves adatok sem lesznek kirobbanóak. A KSH által közölt októberi ipari termelési adatok ugyanis 3,8, míg a kiskereskedelmi adatok 0,4 százalékos visszaesést mutatnak szeptemberhez képest. (Ugyanezek az adatok éves összevetésben -3,8, illetve -3,7 százalék.) Ugyanakkor az EU-pénzek lehívása, illetve az azokból finanszírozott beruházások némi pozitív meglepetést okozhatnak év végén. 

Pedig 2012 viszonylag optimistán indult, már ami a 2011-es negyedik negyedéves adatok publikálását illeti. A nagyon negatív környezetben – 327 forintos januári rekordárfolyam az euróval szemben, a 750 körüli CDS-felár, a jegybanktörvény körüli nemzetközi huzavona és ennek következményeként elhúzódó IMF-tárgyalások – üdítően hatott, hogy 2011 negyedik negyedévében a várakozásokhoz képest viszonylag erős teljesítményt ért el a magyar gazdaság. Igaz, elsősorban a kedvező időjárást kihasználó mezőgazdaságnak köszönhetően.

Olyan sokáig Matolcsyék sem reménykedtek abban, hogy a gazdaság 2011-es lendülete 2012-ben is kitart, hiszen már az első negyedéves adat megjelenése előtt a konvergencia programban 0,1 százalékra vitték le a GDP idei várható növekedésének ütemét, ugyanakkor a második félévre újra 0,5 százalékos növekedésre számítottak. A már napvilágot látott adatok birtokában könnyen kijelenthetjük, ez sem jött be. A kormány hivatalos prognózisa 2012-re jelenleg 1,2 százalékos éves visszaesés. (Csak emlékeztetőül: a 2012-es első prognózisok még plusz 3 százalékról szóltak.) 

A mögöttes tényezők

A növekedési prognózisok folyamatos erodációjával kapcsolatban a kormány és a kormányközeli elemzők általában a szintén permanensen csökkenő nemzetközi környezetre szokták "hárítani a felelősséget". Bár ebben sok igazság van, ugyanakkor arról sem szabad elfeledkezni, hogy a GDP összetevői közül egyedül a nemzetközi piacokkal közvetlen kapcsolatban álló nettó export az, amely jövőre is várhatóan húzza majd a magyar gazdasági teljesítményt. A nemzetközi konjunktúra alakulásától viszonylag független belső fogyasztástól és a beruházásoktól továbbra is jobb esetben stagnálást, vagy kisebb mértékű visszaesést várhatunk. A kettő közül talán a fogyasztás lehet az, amely főleg az év második felében erősebb lehet. A kormány ugyanis vélhetően a 2014-es választásokkal összhangban - miután a költségvetésben 5,2 százalékos inflációval tervezett és ehhez igazította hozzá a nyugdíjemelést és a szociális partnereken keresztül a minimálbért is - bejelentette a szabályozott energiaárak 10 százalékos csökkentését, amelynek köszönhetően az infláció - az MNB számításai szerint - 3,5 százalékos lesz. Ez pedig az 5,2 százalékos nominális jövedelememelések (nyugdíj, minimálbérek és azon keresztül a magasabb bérkategóriák) mellett jelentősebb reálbérnövekedést jelent, ami várhatóan legalább a második félévében a lakossági fogyasztás esetében minimum stagnálást tesz majd lehetővé. (Az első félévben azért nem, mert a 2011 második felében kifizetett magánnyugdíjpénztári reálhozamoknak köszönhetően 2012 első felében még nem esett vissza annyira a fogyasztás, mint a második félévben.)

A kabinet egyébként ezzel a lépéssel úgy tűnik, mintha tanult volna a kormányzása első felében hozott lépések következményeiből. Az egykulcsos adó bevezetése, a reálhozamok kifizetése ugyanis milliárdokat hagyott a magasabb jövedelmű rétegeknél, azonban ez nem hozta el a belső fogyasztás felfutását, sőt, az adójóváírás kivezetése miatt az alacsonyabb jövedelmi rétegeknél tapasztalható reálbércsökkenésnek köszönhetően idén október végére a fogyasztás már igen jelentős mértékben zsugorodott (lásd fentebb). A kormányzat mostani lépései viszont inkább az alacsonyabb bérből, illetve jövedelemből élőket próbálja meg "helyzetbe" hozni.

A beruházások területén viszont nincs érdemi változás, pedig már Matolcsy is többször elismerte, hogy ezen a "fronton" komoly problémák vannak. Ennek orvoslására Orbán Viktor nyár elején már őszre megígért egy olyan újabb Matolcsy-tervet, amely beruházási központokat hozna létre az országban. Erről ugyan ősz folyamán foszlányokban többször szó volt, érdemi lépést a kormány nem tett. Ugyanakkor először a miniszterelnök, majd Matolcsy, végül pedig Szíjjártó Péter járta végig a hazánk területén már működő nemzetközi és hazai vállalkozásokat stratégiai megállapodásokat kötve velük. Hogy ezek a megállapodások ki tudják-e mozdítani a mélypontról a beruházások volumenét erősen kétséges. A kormány ugyanis a költségvetési hiánycél tartása érdekében menetrendszerűen a bankokat és nagyobb energetikai, telekommunikációs és kiskereskedelmi cégeket találja meg, ráadásul úgy, hogy saját korábbi ígéreteit is megszegi. Ez pedig azon túl, hogy kiszámíthatatlanná teszi a szabályozó környezetet, ami a beruházások legnagyobb ellensége, a tőke költségét is jelentősen megdrágítja. A MNB várakozásai szerint emiatt hosszú távon alacsony beruházási rátához és munkaintenzívebb termeléshez kell hozzászoknunk. Így hiába nő a magyar gazdaság foglalkoztatottsága – a statisztikák szerint elsősorban a mikrovállalkozásoknak köszönhetően – a termelési kibocsátás nem nő, mivel a munka hatékonysága romlik.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!