5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tovább növelte magyar kitettségét hazánk legnagyobb magánhitelezője, számításaink szerint szeptember végén már majdnem 9,5 milliárd dollárnyi magyar kötvény volt a Franklin Templeton Investments birtokában. A cég nem elsősorban új papírokat vásárolt, hanem a meglévőket tartotta meg, miközben azok piaci értéke folyamatosan emelkedett. Így a gyakran csak "Magyarország megmentőjeként" aposztrofált amerikai alapkezelő nagyot kaszált azon, hogy korábban megbízott bennünk. Mfor.hu-háttér.

Tovább nőtt a Templeton magyar kötvényállománya

Az mfor.hu számításai szerint szeptember végén összesen 9,44 milliárd dollárnyi (több mint 2000 milliárd forint) magyar kötvény volt a Franklin Templeton Investments amerikai és luxemburgi alapjaiban. Az előző negyedévhez képest ez 672,6 millió dolláros növekedést jelent (7,6 százalék 3 (!) hónap alatt), vagyis a cég látszólag jelentősen növelte magyar pozícióit. Ahogy arra később rámutatunk, ez csak látszólagos növekedés, jórészt a magyar kötvények piaci értéke emelkedett, nem új állampapírok adták az emelkedést.

Az Egyesült Államokban bejegyzett Templeton-alapok közül továbbra is a Templeton Global Bond Fund rendelkezik a legtöbb magyar eszközzel, az összesen 63,2 milliárd dollárt kezelő alap teljes vagyonának mintegy 5,8 százaléka volt magyar kötvény a szeptember végi portfóliójelentés szerint. Ez azt jelenti, hogy csak ebben az egy alapban 3,6 milliárd dollárnyi magyar papír volt, ami 227,9 millió dollárral volt magasabb (6,7 százalék 3 hónap alatt) a június végi összegnél. Emellett néhány amerikai alapban találtunk még kisebb magyar kitettséget, így összesen a tengerentúlon bejegyzett alapok 4,2 milliárd dollárnyi állampapírunkat tartották.

A Templeton európai alapjai Luxemburgban vannak bejegyezve, ezeknek szeptemberi beszámolóját is megvizsgáltuk, a számok azt mutatják, hogy szintén a Templeton Global Bond Fund tartja a legtöbb magyar eszközt, ebben majdnem 2,8 milliárd dollár volt a részarányunk. Emellett még egy nagy kötvénycsomagja volt a cégnek Európában, a Templeton Global Total Return Fund 1,95 milliárd dollárnyi magyar eszközzel rendelkezett. A fenti két alap mellett ki lehet még emelni a Templeton Emerging Markets Bond Fundot, mely 440 millió dollárt tartott magyar kötvényekben. Néhány kisebb alappal együtt Európában összesen 5,25 milliárd dollárnyi magyar állampapírt kezelt a Templeton, ami 333 millió dolláros (6,7 százalék 3 hónap alatt) növekedést jelent június végéhez képest.

Nem vásároltak tovább

Az állomány növekedéséből arra következtethetnénk, hogy az amerikai alapkezelő szakemberei továbbra is a magyar állampapírok egyik fő vásárlói, azonban a számok mást mutatnak. A legnagyobb alapokban ugyanis összehasonlítottuk a legjelentősebb magyar kitettséget az előző negyedévhez képest, és a legtöbb esetben arra az eredményre jutottunk, hogy nem a kötvényállomány emelkedett, hanem a meglévő eszközök piaci értéke nőtt.

Az amerikai Templeton Global Bond Fund például a tavaly kibocsátott tízéves dollárkötvényeinkből rendelkezik a legnagyobb csomaggal, akárcsak június végén. Azonban három hónappal ezelőtt ugyanez az állomány még 913 millió dollárt ért, míg most 1,013 milliárdot. Vagyis csak ezen az egy kötvényen három hónap alatt tíz (!!!) százalékot keresett az alap. Ugyanebből a tízéves dollárkötvényből van az európai Templeton Global Bond Fundban is, az ottani állomány júniusban még 674,8 millió dollárt ért, szeptember végén pedig már 748,7 milliót. Érdemes hangsúlyozni, hogy a növekedés úgy következett be mindkét esetben, hogy közben a kötvények darabszáma nem nőtt a Templeton beszámolói szerint.

A másik nagy luxemburgi alap, a Templeton Global Total Return Fund 2011-ben kibocsátott hároméves magyar kötvényekből vett a legtöbbet, szeptember végén ezekből összesen 358,1 millió dollárnyi állományuk volt, három hónappal korábban ugyanez a kötvénymennyiség még 346,3 millió dollárt ért (3,4 százalékos növekedés), vagyis itt messze nem volt akkora a nyeresége a Templetonnak, mint a tízéves dollárkötvények esetében.

Az összes alap esetében megvizsgáltuk a legnagyobb egyben lévő kötvénycsomagot, az összesen tíz amerikai és tizenkét luxemburgi alap közül mindössze az Egyesült Államokban bejegyzett Franklin Strategic Income Securities Fund vett új magyar eszközöket, az ebben az alapban lévő állomány a június végi 23,1 millió dollárról 104,2 millióra emelkedett. A többi 21 alapban a legnagyobb kötvénycsomag változatlan volt, csak az értéke nőtt.

Még mindig Hasenstab markában vagyunk

Michael Hasenstab

Érdekesség, hogy a Templetonnál lévő magyar állampapírok tetemes részét továbbra is a mindössze 38 éves Michael Hasenstab kezeli, hiszen ő a portfóliókezelője a Templeton Global Bond Fundnak, illetve a luxemburgi Templeton Global Total Return Fundnak is. Az említett jelentős magyar kitettséggel rendelkező alapok közül a Franklin Strategic Income Fund lóg ki, melynek kezelője Eric G. Takaha.

Hasenstabról annyit lehet tudni, hogy a Franklin Templeton Investments kötvénypiacokért felelős alelnöke, aki összesen mintegy 120 milliárd dolláros vagyon felett rendelkezik a cégnél. A minnesotai Carlton College diákja volt, nemzetközi kapcsolatokat és politikai gazdaságtant tanult, majd 1995-ben, tehát mindössze 21 évesen csatlakozott a Templetonhoz. A szakember Ausztráliában doktorált, majd 2001-ben visszatért az amerikai alapkezelőhöz, azóta kezeli a Templeton Global Bond Fund vagyonát.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!