3p

Májusban 2,3 százalékkal nőtt a magyar export euróban számolt értéke, miközben az import 3,7 százalékkal bővült a múlt év azonos hónapjával összevetve. Az év első öt hónapjában a kivitel 4,1, a behozatal 3,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, jelentette pénteken a külkereskedelmi termékforgalom részletes adatai alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A számok alig térnek el a július 9-én közölt első becsléstől.

Az első öt hónapban 2,968 milliárd euró exporttöbblet alakult ki, 174 millióval nagyobb, mint a múlt év azonos időszakában. A májusi kiviteli többlet azonban - az importnak az exportot meghaladó növekedési üteme miatt - 81 millió euróval kisebb lett az egy évvel korábbinál, és harmadik hónapja mutat ilyen lemaradást.

A változatlan áron számolt volumenindexek is harmadik hónapja jelzik az importnak az exportnál nagyobb növekedését. A kivitel volumene májusban 5,9, az első öt hónapban 7,8 százalékkal nőtt  a múlt év azonos időszakához képest, míg importban 8,5, illetve 8,3 százalékos növekedést jelzett a statisztika.

Az év első öt hónapjában a gépek és szállítóeszközök export volumene 8,9,  euróban számolt értéke 6,2 haladta meg a múlt év azonos időszakáét, míg az import 9,0, illetve 5,2 százalékkal nőtt. A közúti járművek kereskedelmének forgalomélénkítő hatása túlszárnyalta a zsugorodó részarányú híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kereskedelmének jelentős csökkenését. A KSH jelentése szerint az árucsoportok között meghatározó súlyú közúti járművek exportja csaknem felével, importja (elsősorban az alkatrészbehozatal miatt) közel harmadával bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Több mint tizedével bővült a villamosgép, villamos készülék és műszer importja, az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés exportja. Folytatódott a híradás-technikai termékek kereskedelmének évek óta tartó visszaesése, amely főként a hazai előállítású mobiltelefonok iránti világpiaci kereslet csökkenése folytán következett be.

A feldolgozott termékek exportvolumene 6,6, az importé 10 százalékkal, euró értéke 3,4, illetve 6,6  százalékkal haladta meg a tavaly január–májusi szintet. Ebben az árufőcsoportban is  meghatározóak voltak az autóiparhoz szükséges termékek. A számottevő súlyú gyógyszer és gyógyszerészeti termék exportvolumene ezzel szemben kis mértékben a tavalyi szint alatt maradt.

Az energiahordozók importvolumene 0,8 százalékkal nőtt a múlt év első öt hónapjával összevetve, a forintban számított árak 4,3 százalékkal csökkentek, így euróban 7,2, forintban 3,5 százalékkal kisebb volt az import értéke, mint a múlt év első öt hónapjában. Mint a KSH megjegyezte, a májusi jelentős beszerzéseket is figyelembe véve a gázimport volumenében már tizedével meghaladta a tavaly első öt havit.

Az élelmiszerkivitel euróban 3,2 az import viszont 7,0 százalékkal nőtt a tavaly január-májusihoz képest. Az export a  gabona kiszállítások áprilisban és májusban tapasztalt lassulása mellett a  vágóállat kivitel csökkenése miatt is veszített a dinamikájából.

Az év első öt hónapjában a kivitel 80 az import 75 százaléka az EU többi  tagállamával bonyolódott le. Az export euróban 6,3, az import 10,6 százalékkal nőtt a 3,856 milliárd euró exporttöbblet  655 millióval lett kisebb az egy évvel korábbinál. Az Európai Unión kívüli országokkal szemben viszont 829 millióval, 888 millió euróra csökkent a kereskedelmi deficit.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!