4p

A kormány korábbi reformcsomagja a szükséges területeket kezelte volna, azonban ezt a gyakorlatban is meg kell valósítani - mondta az amerikai közgazdász egy hétfői pécsi rendezvényen. Az IMF egykori vezérigazgató-helyettese szerint a legfontosabb, hogy növeljük a bizalmat hazánk iránt, élénkítsük a befektetéseket. Mfor.hu-tudósítás.

Vissza a Széll Kálmán Tervhez!

A régió és Magyarország is szembe kell, hogy nézzen azzal, a következő évek a lassú fejlődésről, a lassú kiigazításról fognak szólni - emelte ki a Pécsi Tudományegyetemen tartott előadásában John Lipsky. Az IMF egykori vezérigazgató-helyettese szerint hazánk számára a következő évek legfontosabb feladata a további szigorú fiskális politika megteremtése, illetve az, hogy kikerüljünk a túlzott deficit eljárás hatálya alól. Emellett be kell indítani a hitelezést, melyet a különadók visszavetettek, és a beruházásokat is élénkíteni kellene.

"Világosan meg kell határozni a hosszú távú célokat és nem szabad szem elől téveszteni a lehetőségeket" - mondta az amerikai közgazdász. Lipsky kiemelte: jelenleg optimistább az eurózóna feltámadásával kapcsolatban, hiszen kedvező jelek látszanak a munkaerőköltségek kiegyenlítődésében. Szerinte az eurózóna magára találása Magyarországnak is érdeke, ha pedig profitálni akarunk ebből, akkor részt kell vennünk a korábbinál erősebb intézményrendszer kialakításában.

"Erősíteni kell a bizalmat Magyarország iránt, olyan környezetet kell kialakítani, melyben a befektetők jól érzik magukat" - szólt a JP Morgan korábbi alelnökének újabb tanácsa. Emellett Lipsky úgy véli, hogy a magyar munkaerőpiacot is alapjaiban kell megreformálni, növelni kell a részvétel arányát és csökkenteni kellene a munkaerőköltséget. Emellett meg kell oldani az államadósság problémáját, hosszú távon pedig az oktatásba kell komolyabb erőforrásokat fektetni.

"A Széll Kálmán Terv éppen a fenti problémákat kezelte volna, most sem kell új dolgot kitalálni, csak a gyakorlatban is meg kell valósítani a korábbi terveket" - hangsúlyozta Lipsky. Szerinte Magyarország sikeres lehet, hiszen ennél nagyobb kríziseket is megoldottunk már, de ehhez bátorság, eltökéltség és világos szemlélet kell.

Sikersztori a 2008-as IMF-hitel

John Lipsky szerint az Európai Unió a 2004-es kelet-európai bővítésből profitált leginkább, azonban nem sokkal utána már látszottak a problémák. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már 2005-2006-ban arra figyelmeztetett, hogy pénzügyileg a közép-kelet-európai régió, azon belül is Magyarország a legsérülékenyebb, mivel jelentősen függ a külföldi finanszírozási forrásoktól.

"2007-ben aztán a globális válság kirobbanásakor leállt a tőkeáramlás Kelet-Európába. Az nem azért történt, mert például Magyarország bármit is rosszul tett volna, hanem a nemzetközi piaci folyamatok indokolták" - emelte ki a közgazdász. Szerinte az IMF ebben a helyzetben gyorsan lépett, kifejlesztett egy stabilizációs mechanizmust, melynek eredménye a 2008-as 20 milliárd eurós hitelprogram lett hazánk számára. "Ezzel többek között csökkenteni tudtuk a magyar bankok válságnak való kitettségét, én erre a programra bizonyos szempontból a mai napig büszke vagyok, sok dologban sikeres volt, de nem enyhíthette az ország minden problémáját" - mondta Lipsky.

Az eurózóna kapcsán a szakember kiemelte: a valutaunióban a kezdettől fogva hiányoztak azok az erős központi intézmények, melyek képesek lettek volna a válságot kezelni, azonban évekig senki nem számított arra, hogy egy minden korábbinál erősebb nemzetközi válság jön majd. Szerinte a szükséges intézmények egy része megszületett az elmúlt években, a következő lépés pedig a tervezett bankunió lehet.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!