4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A teljes éves devizakibocsátási tervünk minimum 65 százalékát már teljesítettük a tegnapi sikeres kötvényértékesítésünkkel.

Másfél hónap alatt minimum 65 százalék

2013-ban az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) finanszírozási terve alapján összesen 5,3 milliárd eurónyi deviza alapú forráshoz szeretne jutni Magyarország, melyből 4,5 milliárdot tesz ki a nemzetközi kötvénykibocsátás. Ennek tegnap bő 50 százalékát teljesítettük is. Közel kétéves szünet után újra a nemzetközi kötvénypiacra lépve ugyanis összesen 3,25 milliárdnyi dollárban denominált 5 és 10 éves kötvényeket sikerült értékesítenünk. A 1,35-ös keresztárfolyammal átszámolva ez 2,41 milliárd eurót tesz ki, vagyis az éves terv 53,4 százalékát. A decemberben bemutatott éves finanszírozási terv alapján az ÁKK idén a nemzetközi kötvényeken túl további 0,4-0,4 milliárd eurós bevonást tervezett a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) értékesítéséből és a Nemzetközi Fejlesztési Intézmények kölcsöneiből. Ugyanakkor a január végi állapot szerint a PEMÁK-ból immár 1,3 milliárd eurónyi fogyott el, amiből 1,04 az idei évre esik. Ez pedig a terv 260 százaléka, és január óta valószínűleg - ha nem is ilyen mértékben - de továbbra is vásárolják azt. Így összesítve a teljes éves devizakibocsátási terv legalább 65 százaléka február 12-én az esti órákban már teljesült.

A lejáratok 31 százalékát már kifizettük

A terv szerint egyébként idén összesen 5,1 milliárd eurónyi devizában denominált adósságunk jár le, illetve egy része már le is járt. Mint ismert, Matolcsy György gazdasági miniszter január közepén jelentett be, hogy a PEMÁK sikerének köszönhetően szűk 3 héttel korábban, az IMF kérésére jenben törlesztett hazánk 600 millió eurót. Ezen felül február 6-án volt egy egymilliárd eurós eurókötvény lejáratunk - a tízéves, 4,5 százalék hozamot fizető kötvényt 2003-ban bocsátottuk ki. A finanszírozási terv szerint ezen felül már „csak” 400 millió eurónyi kötvénylejárat lesz esedékes idén. Ennek némileg ellentmond, hogy az ÁKK honlapján felsorolt nemzetközi kötvényeink közül a két, még idén lejáró papír a jelenlegi árfolyamok mellett inkább 510 milliót tesz ki.

Mindenesetre a finanszírozási terv alapján az idei évben lejáró nemzetközi kötvényeknek immár 70,8 százalékát kifizettük. Mivel az idei évre jutó IMF-törlesztéseknek a 16,6 százalékát is abszolváltuk már, a teljes éves devizaalapú kötelezettségünk 31,1 százalékát letudtuk.

Mint látható, az Államadósság Kezelő Központ kihasználva a kedvező tőkepiaci hangulatot a tervezett kibocsátások immár 65 százalékát teljesítette, miközben a lejáratok csak 31 százaléknál járnak. Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy miközben 3,45 milliárd eurónyi forrást vontunk be, addig egyelőre csak 1,6 milliárdot fizettünk ki, vagyis 1,85 milliárdnyi puffert halmozott fel az ÁKK. Ebből, illetve a január végén a kormány MNB-nél vezetett számláján lévő 3,27 milliárd euróból és további PEMÁK értékesítésekből a még hátralévő 3,5 milliárd kötelezettség úgy is könnyen teljesíthető, ha közben idén már nem lesz több deviza alapú kötvénykibocsátásunk. (Persze ettől még lehet.) Ráadásul a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapban is valószínűleg van még mintegy 208 milliárd forintot kitevő (700 millió euró) devizaeszköz. (Egyelőre csak novemberi végi statisztika érhető el.)

Fanyalgásra talán csak egy okunk lehet, mégpedig a kamatok miatt. Igaz ugyan, hogy a mostani dollárkötvények kamata kisebb, mint a 2011-es 10 éves 6,375 százalékos kuponja, de lényegesen magasabb a most lejárt kötvényekénél (egy esetleges IMF-hitelről már nem is beszélve). A már említett, és február elején visszafizetett 10 éves papírok után évi 4,5, a márciusban lejáró japán kötvény után 1,67, míg a májusban esedékes svájci frank papírok után 3,5 százalék kamatot fizettünk. (Igaz, közben az árfolyamuk „rendesen” elszállt.)

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!