3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jegybanki kamatvágások miatt egyre több olyan banki betéti konstrukciót találni, ahol a futamidő végére a pénzünk reálértéke kevesebbet érhet.

A Magyar Nemzeti Bank felügyeleti adatbázisa segítségével a nyolc nagybankra kiterjesztett piaci körképünk alapján az látható, hogy már elég könnyen belefuthatunk olyan betéti konstrukcióba, mely a végén - éves lekötést és fix kamatozást feltételezve - a megtakarításunk reálértékének csökkenését eredményezi. És az augusztustól kamatjövedelmekre bevezetett 6 százalékos egészségügyi hozzájárulásról, illetve a 16 százalékos szja-ról még csak nem is beszéltünk, ám most ezt a kérdést tegyük is félre.

A jegybanki alapkamat több mint egy éve tartó csökkentési ciklusa eredményeként a betéti kamatok folyamatosan mérséklődnek, és így több esetben is találni olyan konstrukciót, melynél az elérhető kamat a 2 százalékot sem éri el. Ha pedig emellé odaállítjuk a jövő évi 2,4 százalékos inflációs várakozást, kijelenthető, hogy reálértéken még bukunk is azon, hogy rosszul választottuk meg a betéti terméket. Ugyan az alacsony betéti kamatok, és a pluszteher miatt év eleje óta immár 700 milliárd forint hagyta el a bankokat (csak augusztus-szeptemberben közel 300 milliárd), de a lakosság jelentős része még mindig ragaszkodik ehhez a megtakarítási formához, amit jól mutat, hogy szeptemberben 751 milliárd új (megújuló) lekötés még mindig volt.

Az mfor.hu által rendszeresen nyomon követett nyolc nagybank közül 3 esetében vannak olyan termékek, melyeknél még optimális esetben is - vagyis, ha a megtakarítására megkapja az ügyfél a legmagasabb kamatot, és az éves infláció valóban 2,4 százalék lesz - reálérték-csökkenéssel kell számolnia. Ez jól látszik az alábbi táblázatunkban is. Közülük is a legalacsonyabb kamatot az OTP fix kamatozású, éves lekötést is biztosító konstrukciója kínálja, 0,5 és 0,75 százalék közötti hozam realizálható. Ennél kicsivel jobb a helyzet az Unicredit és a Raiffeisen esetében. Viszont a többi 5 nagybanknál - bár októberben is több esetben éltek a kamatcsökkentés eszközével - viszonylag jó kamatszinteket találni. Közülük is legkedvezőbbnek a CIB Bank klasszikus terméke az, ami kiemelkedik.

Megnéztük ugyanakkor azt is, hogy jelenleg mely termékek kínálják a legmagasabb kamatokat a piacon, és az látszik, hogy az első két helyezett esetében nem történt változás múlt hónaphoz képest. Vagyis a legmagasabb kamatot továbbra is az Erste Bank Biztos8 és TartósBiztos8 termékével lehet elérni, 8,28 százalékot. Ehhez legalább 250 ezer forintot kell lekötni legalább 6 hónapra. Ettől csak kicsit marad el az Eger és környéke Takarékszövetkezet ajánlata, a dobogó harmadik fokára pedig ezúttal a "Szatmár-Beregi" Takarékszövetkezet 548. betét 5 évre lekötve konstrukciója került, mellyel legalább 5,37, legfeljebb 6,56 százalékos éves kamat érhető el. Persze ehhez 5 évre kell odaadni a pénzünket a takaréknak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!