3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jegybanki kamatvágások miatt egyre több olyan banki betéti konstrukciót találni, ahol a futamidő végére a pénzünk reálértéke kevesebbet érhet.

A Magyar Nemzeti Bank felügyeleti adatbázisa segítségével a nyolc nagybankra kiterjesztett piaci körképünk alapján az látható, hogy már elég könnyen belefuthatunk olyan betéti konstrukcióba, mely a végén - éves lekötést és fix kamatozást feltételezve - a megtakarításunk reálértékének csökkenését eredményezi. És az augusztustól kamatjövedelmekre bevezetett 6 százalékos egészségügyi hozzájárulásról, illetve a 16 százalékos szja-ról még csak nem is beszéltünk, ám most ezt a kérdést tegyük is félre.

A jegybanki alapkamat több mint egy éve tartó csökkentési ciklusa eredményeként a betéti kamatok folyamatosan mérséklődnek, és így több esetben is találni olyan konstrukciót, melynél az elérhető kamat a 2 százalékot sem éri el. Ha pedig emellé odaállítjuk a jövő évi 2,4 százalékos inflációs várakozást, kijelenthető, hogy reálértéken még bukunk is azon, hogy rosszul választottuk meg a betéti terméket. Ugyan az alacsony betéti kamatok, és a pluszteher miatt év eleje óta immár 700 milliárd forint hagyta el a bankokat (csak augusztus-szeptemberben közel 300 milliárd), de a lakosság jelentős része még mindig ragaszkodik ehhez a megtakarítási formához, amit jól mutat, hogy szeptemberben 751 milliárd új (megújuló) lekötés még mindig volt.

Az mfor.hu által rendszeresen nyomon követett nyolc nagybank közül 3 esetében vannak olyan termékek, melyeknél még optimális esetben is - vagyis, ha a megtakarítására megkapja az ügyfél a legmagasabb kamatot, és az éves infláció valóban 2,4 százalék lesz - reálérték-csökkenéssel kell számolnia. Ez jól látszik az alábbi táblázatunkban is. Közülük is a legalacsonyabb kamatot az OTP fix kamatozású, éves lekötést is biztosító konstrukciója kínálja, 0,5 és 0,75 százalék közötti hozam realizálható. Ennél kicsivel jobb a helyzet az Unicredit és a Raiffeisen esetében. Viszont a többi 5 nagybanknál - bár októberben is több esetben éltek a kamatcsökkentés eszközével - viszonylag jó kamatszinteket találni. Közülük is legkedvezőbbnek a CIB Bank klasszikus terméke az, ami kiemelkedik.

Megnéztük ugyanakkor azt is, hogy jelenleg mely termékek kínálják a legmagasabb kamatokat a piacon, és az látszik, hogy az első két helyezett esetében nem történt változás múlt hónaphoz képest. Vagyis a legmagasabb kamatot továbbra is az Erste Bank Biztos8 és TartósBiztos8 termékével lehet elérni, 8,28 százalékot. Ehhez legalább 250 ezer forintot kell lekötni legalább 6 hónapra. Ettől csak kicsit marad el az Eger és környéke Takarékszövetkezet ajánlata, a dobogó harmadik fokára pedig ezúttal a "Szatmár-Beregi" Takarékszövetkezet 548. betét 5 évre lekötve konstrukciója került, mellyel legalább 5,37, legfeljebb 6,56 százalékos éves kamat érhető el. Persze ehhez 5 évre kell odaadni a pénzünket a takaréknak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!