2p

2012 júniusa óta nem publikáltak olyan kedvező adatot a magyar kiskereskedelem alakulásáról, mint az idei év második hónapjában. Igaz, továbbra is zsugorodásról beszélünk éves szinten, de legalább már csökken a mínusz.

Részben a tavalyi alacsony bázisnak, részben – valószínűleg - a háztartások bővülő reáljövedelmének köszönhetően kezd megállni a kiskereskedelem hanyatlása.  A KSH csütörtök reggel közölt előzetes adatai szerint ugyanis éves összevetésben már csak 1,4 százalékos volt a zsugorodás mértéke, amire 8 hónapja nem volt példa. 

Az adatsor sajnos arra nem tér ki, hogy az előző hónaphoz, vagyis 2013 januárjához képest milyen változás történt, ezt majd csak április végén fogjuk megtudni.  Könnyen lehet azonban, hogy a növekvő reáljövedelmeknek köszönhetően havi összevetésben már enyhe emelkedést fog mutatni az adatsor. Persze csak akkor, ha a részletes adatok nem írják úgy felül az előzetesen közölteket, ahogy azt márciusban láthattuk.

A mostani gyorsbecslésében az összesített adatsor mellett a KSH még az élelmiszerekre, a nem élelmiszerekre és az üzemanyagok forgalmára közölt értékeket. Ezek szerint februárban  éves összevetésben üzemanyagból  4, élelmiszerből 2,6, míg nem élelmiszerből mindössze 0,3 százalékkal vettünk kevesebbet. Különösen ez utóbbi alakulása adhat okot bizakodásra (hacsak nem egyszeri megugrásról van szó), hiszen ezek a termékek alapvetően konjunktúra-érzékenyek.

Mitől jöhet a fordulat?

A remélhetően kedvező kiskereskedelmi fordulat több tényezőnek is köszönhető. Egyrészt a magán-nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése miatt kisebb emelkedés volt megfigyelhető a kiskereskedelmi adatokban, ami 2012 elejére is áthúzódott. Ennek hatása a bázisból kikerülve az idei évi adatokat pozitív irányba fogja befolyásolni. Másrészt a kormány a várható infláció felett emelte a nyugdíj-ellátásokat, illetve a minimálbért. Ezek következtében a reálbér nőni fog az átlagnál alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők esetében, ami növelheti a fogyasztást.

Másrészt a kormányok a parlamenti változások előtt 1-1,5 évvel már többnyire olyan intézkedéseket hoznak (lásd rezsicsökkentés), amely alapvetően növeli a fogyasztói bizalmat, ami pedig rendszerint együtt jár a fogyasztás bővülésével (lásd: Orbánéknak könnyebb lesz - mostantól egyre optimistábbak vagyunk). Nincs ez másként nálunk sem, amit a GKI és a Gfk fogyasztói bizalmi indexei már vissza is tükröznek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!