Hozzátette: a javaslatot azért terjesztik be, mert fokozott aggodalommal figyelik a bankok, a hitelintézetek és a kereskedelmi cégek tevékenységét, miszerint a karácsony előtti vásárlási felfutás idején agresszívan, helyenként etikátlan módon próbálják az embereket rávenni áruvásárlási hitel felvételére.
Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára válaszában kifejtette: nyitottak egy ilyen javaslatra, ám azt csak a következő évben, az adó- és járulékrendszer további módosításaival együtt lehet majd megtárgyalni. Hozzátette: a bankok hitelezési gyakorlatát és az ahhoz kapcsolódó reklámokat a mostani karácsonyi szezon során is vizsgálják.
A munkáltatói oldal szimbolikus jellegű emelésre tett javaslatot a minimálbér kapcsán: e szerint a jelenlegi 68 ezer forint helyett 69 ezerben határoznák meg azt. Dávid Ferenc, a munkaadók szóvivője jelezte: a gazdaság várható egy százalékos teljesítménycsökkenése miatt nem tudnak ennél nagyobb összeget mondani. Ez bruttó 1,4 százalékos, nettó 1,2 százalékos növekedést, reálértékben pedig mínusz 3,2 százalékos változást jelentene.
Mindhárom oldal fontosnak tartja a garantált bérminimum intézményének fenntartását, és egyöntetűen elfogadták a munkáltatók ajánlását, miszerint el kell törölni, hogy a szakmunkások csak két év munka után jussanak ehhez az összeghez. Az indoklásokból kiderült, erre azért van szükség, hogy a gazdasági válság miatt megváltozott üzleti környezetben könnyebben tudjanak szakmát vállalni a munkavállalók. A garantált bérminimum összegét változatlanul 86 300 forinton hagyná a munkáltatói oldal.
A kormány ezzel szemben azt indítványozta, hogy 3-6 százalékos javaslatról tárgyaljanak. Ugyanakkor emellett egy szöveges ajánlással is élnének, amelyben jeleznék, hogy az OÉT tudomásul veszi, hogy bizonyos vállalkozásoknál az ajánláshoz képest kisebb helyi keresetnövekedés alakul ki.
A munkaadók 0-3 százalékos béremelési javaslatát elfogadhatatlannak nevezte Pataky Péter, a munkavállalói oldal szóvivője. Mint mondta, a kormány ez irányú javaslatát elfogadhatónak tartják, de csak a többi tárgyalandó elem függvényében.
Csizmár Gábor jelezte: a szűkös határidő miatt legkésőbb a jövő héten megállapodásra kell jutniuk a bértárgyaláson. A felek egyetértettek ebben, így várhatóan december 12-én sikerül megegyezniük a minimálbér összegét, a garantált bérminimumot és a bérajánlást illetően.