3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Jelentősen csökken jövőre az államadósság után fizetett kamatok nagysága. Ráadásul már nem nyögjük a Magyar Királyság adósságát sem.

Idén teljes mértékben visszafizettük a Magyar Királyság által 1924-ben kibocsátott dollárkötvényeket, így jövőre azok kamatai már nem terhelik a költségvetést. Mivel az úgynevezett amerikai kötvények adósságterhe idén is mindössze 400 ezer forintot tett ki, így ezeknek a papíroknak a visszafizetése különösebben nem javítja a 2014-es kamategyenlegünket, de a legrégebbi adósságtételtől szabadítja meg a büdzsét.

A növekvő adósságra kevesebb lesz a kamat
 
Magyarország csökkenő kockázati felárának, az elmúlt másfél év során a magyar állampapírok piacán megfigyelhető hatalmas hozamesésnek köszönhetően 2014-re egyébként még úgy is csökkenő kamatkiadásokkal számol a költségvetés, hogy az államháztartás teljes adóssága a tervek szerint 23 596,1 milliárd forintra fog nőni.

Az NGM számításai szerint az adósságunk legnagyobb tételei közül a forintban kibocsátott – hiányt finanszírozó és adósságmegújító – államkötvények jövő évi kamatkiadása az ideihez képest 4, a dollárkötvényeké 3, míg a diszkontkincstárjegyeké 6 százalékkal fog csökkenni. Csak két tételnél - igaz, ott jelentős mértékben - számol magasabb kamatokkal a tárca: az önkormányzatoktól 2013-ban átvállalt devizahitelek, illetve a lakossági kincstárjegyek esetében. Előbbinél 335, utóbbinál 109 százalékos az ugrás. Persze ezen nincs mit csodálkozni, hiszen mindkettőnél jelentős mértékben nőtt a kamatozó állomány, vagyis jóval nagyobb adósságra kell kamatot fizetni.

A fenti folyamatok eredményeként - ha a költségvetés tervek valóra válnak - 2014-ben 5,6 százalékkal, mintegy 70 milliárddal lesz alacsonyabb az adósságunkkal kapcsolatos kamatszolgálatunk az idénre tervezettnél. Persze az is igaz, hogy az ez évre tervezett 1234 milliárdos keretet sem valószínű, hogy elérjük, hiszen ha szeptember és december közötti időszakban annyi kamatot fogunk fizetni idén, mint tavaly, akkor 1 180 milliárd lesz a tényleges szám. Ráadásul a kamatbevételek terén – szintén feltételezve az év utolsó négy hónapjára a változatlan számokat - a 93 milliárdos terv helyett 132 milliárdot érhetünk el.

Egyébként a kamatbevételek terén az NGM jövőre is az ideihez hasonló összeget, 91,6 milliárdot vár. Így a nettó kamatkiadás 1073 milliárd forint lehet, ami 67,7 milliárddal alacsonyabb a 2013-as tervszámoknál.

Lakossági papírok: ami a csövön kifér

Ezt a megtakarítást azonban az adósságkezeléssel kapcsolatos egyéb kiadások teljes egészében elviszik, amelyek 68,3 milliárddal fognak nőni a tervek szerint. Ebből azonban csak 10 milliárdos a tényleges növekedés, mivel 58,1 milliárdot tesz ki a tranzakciós illeték, amivel az állam saját magát adóztatja meg.

Milliárd forintban

Az egyéb tételek "tiszta" 10 milliárdos ugrást a költségvetés szinte teljes mértékben a lakossági állampapírok további dinamikus értékesítésének költségeire állítja be. Az értékesítést támogató kommunikációs kiadások ugyanis 13, míg az értékesítés ügynöki jutalékára tervezett összeg 120 százalékkal fog nőni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!