Forintban kifejezve 23,5 (euróban 24,2) százalékkal zuhant a külkereskedelmi többletünk júniusban. Így az év első felére számolt szufficit most már csak 3,2 százalékkal haladja meg a 2012-est. Nagy szerencse, hogy a GDP-t háromhavi bontásban számolja a KSH, így a nettó export felhasználása a második negyedévben még valószínűleg pozitívan járulhatott hozzá a magyar növekedéshez.
Ha azonban ez a csökkenő tendencia nem változik, akkor a következő negyedévekben teljesen kifogyhat a szufla a válság óta a magyar GDP fix tartópillérének bizonyuló külkereskedelemből. Ha egyébként a többlet azért csökkenne, mert a behozatal gyorsabban nő a kivételnél, akkor ez különösebben nem okozna nagyobb problémát a gazdasági növekedés szempontjából, hiszen az növekvő belső fogyasztásra, vagy beruházási aktivitásra utalna. De sajnos jelenleg nem erről van szó. Júniusban mind az export, mind az import visszaesett az előző évhez képest, előbbi 3, utóbbi 1,8 százalékkal. Ha az első félév adatait vetjük össze a 2012-essel, akkor a kivitelben immár csak 1, a behozatalban pedig 0,9 százalékos növekedést figyelhetünk meg.
Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy június közepétől már termel az Audi új beruházása Győrben, ami újabb lökést adhat az exportnak. Ha pedig a legfontosabb gazdasági partnereinknél az utóbbi időszakban közölt pozitív előrejelző hangulatindexek valóban élénkülést hoznak a reálgazdaságban is, akkor a második félévben egy szélesebb bázisú növekedést is láthatunk.
mfor.hu