3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hamarosan vége lehet világméretekben a likviditásbőségnek, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed leállíthatja a mennyiségi lazítás gyakorlatát, ami hat majd a hazai piacokra is - mondta Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója a K&H befektetői klub keddi rendezvényén Budapesten.

A Fed elnöke egy közelmúltbeli nyilatkozatában kilátásba helyezte, amennyiben a gazdaság állapota megengedi, fokozatosan korlátozzák a mennyiségi lazítást, majd igyekeznek kivezetni a jelentős likviditást a pénz- és tőkepiacokról - jegyezte meg a vezérigazgató.

Nagy Péter Gábor, a K&H Alapkezelő szenior portfolió menedzsere szerint ennek Magyarországon is lesz hatása. Ha világméretekben romlik a befektetői hangulat, akkor az államadósság finanszírozása megdrágul, ami Magyarország esetében gyengébb forintot, és egy idő után magasabb alapkamatot hozhat.

A forintot nézve hosszabb távon egy euró árfolyama 300 forint fölé mehet és az alapkamat emelése is bekövetkezhet, várhatóan 2014 második felében - fűzte hozzá.

Nagy Péter Gábor kifejtette: az elmúlt egy évben rengeteg pénz áramlott a külföldi befektetőktől a magyar állampapírpiacra is, a kedvező nemzetközi hangulatot kihasználva az állam devizakötvényekből vont be új forrást az IMF-hitelek előtörlesztésére, a jegybank történelmi mélypontra tudta levinni az alapkamatot, a forint pedig viszonylag stabil maradt.

Hozzátette azonban, hogy ha a nagy jegybankok irányt váltanak, ezek a kedvező folyamatok könnyen megfordulhatnak. Mivel a magyar gazdaság növekedése egyelőre igen szerény mértékű, a kamat alacsony, az ország külső adóssága pedig továbbra is nagyon magas, ezért a hazai tőkepiac és az államháztartás finanszírozása nagyban függ a nemzetközi tőkepiacoktól. Ha a befektetői hangulat romlik, a magyar államadósság finanszírozása megdrágul, ami gyengébb forintot, magasabb alapkamatot és gyengülő államkötvénypiacot hozhat - mutatott rá.

Zobor Zsuzsanna aláhúzta: mivel augusztus elsejétől a megtakarítások hozamát 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) terheli, emellett továbbra is számolni kell a kamatjövedelmet terhelő 16 százalékos adóval, a kisbefektetőknek olyan megoldást kell találniuk, hogy a befektetés hozamát ne kelljen ezzel a mindösszesen 22 százalékkal csökkenteni.

Kiemelte: két olyan számlatípus, a tartós befektetési számla és a nyugdíj-előtakarékossági számla is a befektetők rendelkezésére áll, amelyeken keresztül összeállíthatják megtakarítási portfóliójukat, folyamatosan vásárolhatnak és visszaválthatnak befektetési jegyeket, ugyanakkor eho-mentes megtakarítási formák, és a kamatadóval is csak részben kell számolni.

Zobor Zsuzsanna rámutatott: a K&H Alapkezelő szakértői azt javasolják, hogy érdemes tájékozódni, és kihasználni azokat az eho-mentes megtakarítási lehetőségeket, amelyek semmiféle kötöttséggel nem járnak.

A K&H Alapkezelő által kezelt teljes vagyon 2013. június 30-án mintegy 829 milliárd forintot tett ki, az intézményi ügyfelek alapkezelőnél meglévő vagyona 128 milliárd forintot ért el, a K&H alapokban kezelt vagyon pedig 699 milliárd forint volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!