Pénteken publikálja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes negyedik negyedéves GDP-adatokat, amely könnyen lehet a leggyengébb háromhavi teljesítmény lesz 2014-ben. Gazdaságunk már a harmadik negyedévben is eggyel lassabb fokozatra kapcsolt, hiszen a 3,7 és 3,9 százalékos előző negyedévi növekedések után "csak" 3,2 százalékos pluszt tudott összehozni. A főbb, havi KSH-adatokkal rendelkező ágazatok teljesítménye alapján úgy tűnik, az első féléves növekedési tempó az év utolsó három hónapjában sem térhetett vissza, és ha kisebb mértékben is, de még tovább mérséklődik gazdaságunk bővülési üteme.
Persze, a pozitív meglepetésre mindig van esély (ezúttal a harmadik negyedévinél jobb adatra), ezért ezt most sem zárhatjuk ki kategorikusan. Már csak azért sem, mert a mezőgazdaság utolsó negyedévi állapotáról nincsenek még információink. Ráadásul az építőipar esetében a december havi adatok sem ismertek, az iparban és a külkereskedelemben pedig egyelőre csak előzetes számokat közölt a KSH.
Megint elkezdtünk költekezni
A GDP felhasználói oldalához nagy mértékben hozzájáruló kiskereskedelmi fogyasztás a KSH havi adatai alapján az a tényező lehetett, mely a negyedéves GDP-adatot felfelé húzhatta. Akár éves, akár negyedéves bázist nézünk, egyik esetben sem történt visszaesés. Október és december között rendre 5 százalék feletti pluszokat mutatott fel a kiskereskedelem éves bázison, míg a havi adatok 0,3 és 0,8 százalék közötti növekedésről árulkodtak.
A kedvező adatokhoz az üzemanyagárak utolsó hónapokban tapasztalt csökkenése mellett a reálbérek növekedése is hozzájárult. Mivel a trend jelenleg töretlennek mutatkozik, sőt az idei évben a devizahitelek elszámoltatása miatt is javulhat a lakosság jövedelmi helyzete, ez lehet az az ágazat, mely a növekedésünk húzóereje lehet a következő hónapokban.
Nincs kétség: az ipar megtorpant
A GDP termelői oldalán szereplő ipar nem teljesített rosszul ugyan, de amit felmutatott az utolsó három hónapban, azzal előre nem tudunk lépni a jobb növekedési számok útján. A vizsgált időszak alatt ugyanis 1,5 és 7,1 százalék közötti pluszt ért el, ám az előző negyedévben 7,9 és 12,2 százalékot is hozott.
Azok az elemzők egyébként, akik a negyedik negyedévre 3 százalék alatti GDP-növekedésre számítanak, az ipar visszafogott növekedési tempójával indokolják a - korábbi negyedévekhez képest - jelentősebb gazdasági lassulást.
Építőipar: egy tyúklépéssel ..., de merre?
Szintén a GDP termelői oldalán találjuk az építőipart is, melynek teljesítménye 2014 során meglehetősen szokatlanul alakult, bár alapvetően ez pozitívan értékelhető. Az uniós pénzek felpörgetett lehívása és a választási év egyaránt segítette az ágazat fellendülését, melynek köszönhetően több alkalommal is kimagasló eredményeket közölt a KSH.
Az utolsó negyedévben azonban már választások után voltunk, így bár egyelőre (az október és november alapján) jól áll az ágazat, a december ezt még könnyen lefelé húzhatja.
A külker nem talált magára
Már a harmadik negyedévben is a tébláboló jelzővel illettük a külkereskedelmi termékforgalom alakulását, és sokkal szebbet az utolsó negyedévben sem tudunk megfogalmazni. Az éves változásokat tekintve a forintban számolt egyenleg enyhe visszaesést sejtet, míg havi bázison sem tudott többet felmutatni a korábbiaknál. Így a jelenleg rendelkezésre álló adatok birtokában ez pusztán arra elég, hogy a GDP-növekedésünket szinten tarthassa - sem fel, sem pedig lefelé jelentősen nem tudja húzni.
mfor.hu