Megerősítette az előzetes adatokat a KSH: a második negyedévben 3,2 százalékkal nőtt a GDP. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint az első negyedévhez képest 0,9 százalékos volt a többlet.
Szolgáltatások pluszban, mezőgazdaság mínuszban
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a részletes adatokat értékelve elmondta, többek között a piaci szolgáltatások játszottak fontos szerepet a növekedésben. A termelési oldalon a piaci szolgáltatások 1,5 százalékponttal járultak hozzá a bővüléshöz, ami azt is jelenti, hogy már két éve hasonló mértékben járulnak hozzá a növekedéshez, tehát stabil pillért jelentenek.
Az építőipar a második negyedévben 0,8 százalékpontot tett hozzá a fejlődéshez, ami jelentős javulás az első negyedéves 0,4 százalékpontos hozzájáruláshoz képest.
Az iparnál fordított volt a helyzet: a második negyedévben 0,7 százalékpontos volt a hozzájárulása, míg az első negyedévben 1,6 százalékpont volt ez az érték.
A gazdaságon belül mérsékelt súlyú, de annál volatilisebb mezőgazdaság gyengén szerepelt, 0,5 százalékponttal fogta vissza a GDP-t.
Fogyaszt a lakosság
A felhasználási oldal adataiból azt látható, hogy a válság során mélybe zuhanó lakossági fogyasztás főszereplővé vált. A korábban elhalasztott vásárlások eredményeként a fogyasztás magára talált az elmúlt években. „A konkrét adatok alapján a háztartások tényleges fogyasztása 2 százalékponttal járult hozzá a GDP-hez a felhasználási oldalon. Ez javulást jelent az első negyedéves 1,7 százalékponthoz képest” - fogalmazott a szakember.
A korábban megjelent, látványos bővülést mutató beruházási adatok alapján számítani lehetett a bruttó állóeszköz-felhalmozás jelentős, 21 százalékos növekedésére. A bővülés az uniós forrásokon alapuló fejlesztések mellett annak is köszönhető, hogy a piaci alapú beruházásoknál is elindult az emelkedés. Fordulat történt a nettó exportnál, amely mínusz 1 százalékponttal fogta vissza a GDP-t a második negyedévben. „Ez nem jelent meglepetést, mivel a lakossági fogyasztás és a beruházások bővülése pörgeti az importot, ez pedig rontja a nettó export adatait” - fogalmazott a szakértő.
Németh Dávid az idén összességében továbbra is 3,8 százalékos GDP-bővüléssel számol, jövőre pedig - a jelenlegi kilátások szerint - némi lassulás jöhet, azaz 3,5 százalékos lehet a 2018-as növekedés.
mfor.hu