Az indirekt adóktól szűrt maginfláció október óta tartó folyamatos csökkenés után februárban 0,1 százalékponttal 1,1 százalékra emelkedett. A keresletérzékeny és a ritkán változó árú termékek inflációja egyformán 0,2 százalékponttal 1,6, illetve 2,1 százalékra emelkedett.
Az éves infláció elsősorban a feldolgozatlan élelmiszerek árváltozása miatt 0,4, a maginfláció pedig a piaci szolgáltatások drágulása miatt 0,3 százalékponttal nőtt februárban amiatt, hogy az ingyenes készpénzfelvétel belépett a bázisba - állapította meg az MNB.
Az inflációs alapmutatók alig változtak az előző hónaphoz képest, és csaknem két éve a 1,5-2,0 százalékos sávban mozognak, így a mutatók szintje változatlanul mérsékelt inflációs környezetre utal, hangsúlyozták.
Inflációs folyamatokat meghatározó tételek változását elemezve az MNB megállapította, hogy feldolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árszintje csökkent az előző hónaphoz képest, főként a tej és tejtermékek, valamint a cukor árindexének mérséklődése miatt. Az iparcikkek árai lényegében nem változtak az előző év azonos időszakához képest, ezen belül a tartós iparcikkek árai csökkentek, míg a nem tartósaké növekedtek. A piaci szolgáltatások árai havi összevetésben 0,2 százalékkal emelkedtek, ám ez az elmúlt éveknek megfelelő áremelkedés és az árváltozások általánosan visszafogottak voltak.
MTI