A Magyar Nemzeti Bank hó végén megjelenő statisztikája szerint a lakosság betételhelyezési kedvére is hatással lehetett a jegybank alapkamat augusztusi és szeptemberi csökkentése. (A legfrissebb statisztika ugyanis szeptember hónapra vonatkozik).
Az adatok ugyanis arról árulkodnak, hogy a forintbetétek átlagos kamatszintje immár negyedik hónapja csökkenő trendet követ, hiszen az augusztusi 6,71 százalékról 6,65 százalékra mérséklődött az elhelyezett betétek átlagos évesített kamatlába. Ezen belül viszont miközben a látra szóló és az éven belüli lejáratú termékek kamata is csökkenést mutatott, a hosszabb távú megtakarításokat még jobban díjazzák a pénzintézetek, hiszen az augusztusi 4,53 százalékos évesített kamat 4,95 százalékra emelkedett az alapkamat csökkentése ellenére.
Mindez azonban nem hozta meg a lakosság kedvét arra, hogy több időre átadják a megtakarításaikat a bankoknak, hiszen az elhelyezett összeg mindössze 29 milliárd forint volt szeptemberben az előző havi 32,3 milliárd után. Összességében viszont a teljes, háztartások által elhelyezett betétállomány 873,4 milliárd forint volt, ami közel 100 milliárddal marad el az augusztusitól, és egyben több mint egyéves mélypontot is jelent, hiszen ennél kevesebbet, 863 milliárdot tavaly júniusban helyeztek el éven belüli, vagy éven túli lekötések formájában a kereskedelmi bankoknál.
Tovább csökkentek a kamatok októberben is
Ahogy az már megszokott, az mfor.hu a jegybank statisztika mellett a piaci folyamatokat is szemmel tartja, így a legutóbbi hónapra vonatkozó változásokról is be tudunk számolni. A PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján elmondható, hogy a gyakorlatilag már hónapok óta csökkentést végrehajtó két bank, a K&H, és az OTP októberben sem szakította meg ezt a trendet, és mind a forint-, mind pedig az euróbetéteknél további mérsékléseket hajtott végre. A K&H ezúttal a forintbetétnél az elérhető kamat maximumát vette vissza 7 százalékról 6,25-re, az OTP hasonlóan járt el, és a fix kamatozású, egy éves lekötésű termékével legfeljebb 2 százalékos hozamot lehet realizálni a korábbi 2,25 helyett. Az euróbetéteknél pedig csak a K&H lépett ismét, így a konstrukció lejárattól és futamidőtől függően 0,05 és 0,3 százalék közötti kamatot kínál.
Mellettük a Gránit Bank és az Unicredit eszközölt némi változtatást. Előbbi az elérhető kamat felső határát szállította le 50 bázisponttal 6 százalékra, az Unicredit pedig hasonló mértékű, 55 bázispontos csökkentést hajtott végre, így a korábbi 4,3-5 százalék után 3,75-4,45 százalékos kamat realizálható a nem akciós termékével.
A takarékpénztáraknál kicsit másabb a helyzet, hiszen a szeptemberrel ellentétben a Borsod és a Duna Takarék is reagált a jegybanki alapkamat csökkentésére. A Borsod Takaréknál az egyszerű kamatozású, egy éves lekötésű termékkel 5,78 és 7,29 százalék közötti kamatot lehet elérni a korábbi 6,03-7,55 százalék után, a Duna Takarék pedig 3,05 és 6,13 százalékos kamattal kínálta a termékét októberben a korábbi 6,33-6,38 százalék után.
Megpróbáltunk ugyanakkor annak is utánajárni, hogy mely termékek kínálják a legmagasabb kamatot. Ezzel kapcsolatban elmondható, hogy változatlanul kiemelkedő ajánlat az Erste Bank BetétPáros névvel ellátott terméke, illetve még mindig elérhető a Toponári Takarékszövetkezet kimagasló, maximum 15 százalékos éves kamatot ígérő, háromhónapos lekötésű betéte. Ezen túlmenően 11, vagy 12 százalékos kamatot ígérő konstrukciót többségében takarékszövetkezeteknél találtunk, például az Alba Takarékszövetkezet említhető meg a futamidőtől és lekötött összegtől függően elérhető 1,62-10,54 százalékos kamatával, valamint a Banco Popolare már többször is említett termékei (példaként a Viva Italia a 11 százalékos kamattal). Nagyobb bankoknál, legfeljebb 9 százalékos hozamot ígérő konstrukciókat lehet találni, így például a Széchenyi Kereskedelmi Banknál, vagy az Unicreditnél, bár ezek akciós termékekként vannak feltüntetve ellentétben például az Erste Bank állandó jellegű BetétPárosával. Ennél a 9 százalékos kamatszintnél is egyébként még mindig a takarékszövetkezetek ajánlatai vannak túlsúlyban, és csak 8 százaléknál találkozni olyan intézményekkel is, mint például az AXA Bank, Gránit Bank vagy a MagNet.
Székely Sarolta
mfor.hu