2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Peking elutasította, hogy Irán atomprogramját összekapcsolják Kína kereskedelmi és energiaügyi kapcsolataival, vagyis azt, hogy Kína olajembargót vezessen be Irán nukleáris programjának megfékezésére - adták tudtul kedden a kínai lapok.

Cuj Tien-kaj (Cui Tiankai) külügyminiszter-helyettes sajtóértekezletén az amerikai terület felelőse határozottan kijelentette: "a normális kereskedelmi kapcsolatoknak és energiaügyi együttműködésnek semmi köze a nukleáris témához". "Ne keverjünk össze különböző dolgokat" - tette hozzá azzal, hogy Kína jogos igényeit tiszteletben kell tartani.

Megfigyelők megjegyzik, hogy mivel Kína a világ legnagyobb energiafelhasználója és olajimportjának 11 százaléka (az iráni export közel egyharmada) származik a perzsa államból, biztosra vehető, hogy Peking nem csatlakozna egy - az Egyesült Államok által szorgalmazott - Irán elleni olajembargóhoz. A napi 560-600 ezer hordónyi mennyiséget nehéz lenne egy időben alternatív forrásból biztosítani.

A térségben hasonló cipőben jár Dél-Korea és Japán is. Előbbi importjának 10, míg utóbbi közel 9 százalékát vásárolja Irántól. India teljes behozatalának közel 12 százaléka származik a világ harmadik legnagyobb olajtartalékával rendelkező iráni mezőkről.

Az idézett kínai vezető diplomata visszautasította azt a feltevést, hogy az Iránnal kereskedő országok Teherán atomprogramjának megvalósítását segítenék. Egyben hangoztatta: Kína támogatja a nukleáris fegyverek elterjesztésének megakadályozására vonatkozó erőfeszítéseket, de álláspontja szerint az országnak joga van a békés célú nukleáris energiához.

A Global Times (GT) című napilap keddi száma ugyancsak kemény hangon áll ki az iráni kapcsolat mellett, amikor az Egyesült Államok esetleges katonai beavatkozásának esélyét latolgatja Irán ellen. A cikk szerzője szerint Kína képtelen Teherán oldalán szembeszállni Washingtonnal, ezért - nyilvánvaló érdekei miatt - a háború megakadályozására kell törekednie, amihez Oroszországra is szüksége van.

A cikkíró álláspontja az, hogy az Egyesült Államok nem kész egy háborúra Iránnal, s úgy véli: a Teherán melletti kiállás lehetőség Kína számára diplomáciai befolyásának növelésére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!