A statisztikai hivatal kedden közölt adatai szerint a fogyasztói árindex éves összehasonlításban 1,2 százalékra süllyedt az áprilisi 1,5 százalékról. Elemzők 1,3 százalékkal számoltak a múlt hónapra.
Havi összevetésben májusban, csakúgy mint áprilisban, 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak. Elemzők 0 százalékra számítottak.
A termelői árak az előző év májusához képest 4,6 százalékkal estek, csakúgy, mint áprilisban. A tényadat kedvezőtlenebb az elemzők által várt 4,5 százalékos csökkenésnél. Májusban már a 39. egymást követő hónapban estek a termelői árak.
Havi összevetésben 0,1 százalékkal csökkentek a termelői árak májusban az előző havi 0,3 százalékos visszaesés után.
A kínai gazdaság növekedése éves szinten 7 százalékra lassult az első negyedévben. A gazdaság támogatására a kínai jegybank az utóbbi hat hónap alatt háromszor csökkentett kamatokat és kétszer mérsékelte a kereskedelmi bankok kötelező tartalékolási rátáját.
A májusi teljesítményt tükröző adatok nemigen változtatnak azon a képen, miszerint a kínai gazdaságot lefelé húzza a nyomott ingatlanpiac, a többletkapacitásokkal küzdő feldolgozóipar és a helyi kormányzatok hatalmas adóssága. Májusban az export a vártnál kisebb mértékben csökkent, az import visszaesésének mértéke viszont kétszámjegyű volt, ami fenntartja a kormányra nehezedő nyomást, hogy tegyen újabb gazdaságösztönző intézkedéseket a meredekebb lassulás elkerülésére.
MTI