5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország sérülékenysége nehezen enyhül, mivel állományszintű problémáról van szó, ez az állomány pedig nehezen épül le – mondta előadásában a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke egy pénteki konferencián. Király Júlia szerint a válság elmúltával nem lehet kizárólag külső forrásokra alapozni a fellendülést. Mfor.hu-tudósítás.

Ösztönözni kell a hazai megtakarítások növelését, emellett arra van szükség, hogy a költségvetés ne szívja el a belső megtakarításokat, mint eddig. Éppen ezért a válság elmúltával feszesebb költségvetési politikára van szükség.

Minket nem vigasztal a görögök problémája


„Magyarország sérülékenysége velünk élő történelem, nehezen enyhül, mivel állományszintű problémáról van szó” – mondta előadásában Király Júlia, az MNB alelnöke. A szakember szerint jelenleg egy lassú recessziót élünk át, a belső fogyasztás továbbra is gátolja a növekedést, a külső fellendülés pedig az eurózóna problémái miatt vált bizonytalanná.

„A magas adóssággal rendelkező országok mindig az átlagnál kisebb növekedéssel néznek szembe. Vannak persze kivételek, az utóbbi évtizedekben mi mindig a kivételek akartunk lenni, azt hittük, hogy majd nekünk sikerül” – mondta a jegybank alelnöke. Király Júlia hozzátette: a jövőben nem lehet kizárólag a külső forrásokra alapozni a magyar gazdaság fellendülését. „Ezt eddig kétszer próbáltuk meg, remélhetőleg harmadszor nem fogjuk” – véli.

Attól, hogy most a dél-európai országok adóssága magasabb a mienknél, attól nekünk még nem lesz jobb, mi továbbra is a sérülékeny országok közé tartozunk – véli Király. „Az utóbbi időben ezt azért nem büntették a befektetők, mert a folyamatokban az látszott, hogy javul a helyzetünk, a pozitív folyó fizetési mérleg is azt üzente a piacoknak, hogy keményen alkalmazkodtunk a változásokhoz” – hangzott az előadásban.

„Majd ha a kínai paraszt is forintban tartja pénzét”

2008 őszén és 2010 elején is megugrottak a CDS-felárak az európai országok esetében, de nem mindig érintett ez minden országot egyformán. Mi 2008-ban voltunk azok között, akiket a legérzékenyebben érintett a válság, de továbbra is inkább a sérülékenyek között vagyunk.

„Majd ha a kínai paraszt magyar forintban fogja tartani megtakarításait, akkor fogunk mi is a kevésbé érintett országok közé tartozni. Kis ország vagyunk, akárcsak Svájc, a forintot mégsem tartják ma kulcsvalutának a piacon, de ezért elsősorban az elődeinket okolhatjuk” – érzékeltette Király Júlia.

A jegybank alelnöke szerint az a probléma, hogy hazánk külső adósságának kétharmada 2008 végén már nem az állam, hanem a vállalatok és a lakosság eladósodottságának volt köszönhető. „Ezen az sem segít, ha a fedezetlen devizaállományt forintra váltjuk, a túlzott eladósodottság mindegy, milyen devizában van” – utalt Király Júlia az új kormány terveire.

Kiölték belőlünk az öngondoskodást

Az utóbbi években nem nálunk volt legalacsonyabb a lakosság bruttó megtakarítása, azonban 70-80 százalékos GDP-arányos államadósság mellett ez kevés volt – hangzott el a pénteki konferencián. Éppen ezért a bruttó megtakarítások mellett csökkenteni kell az eladósodottságot, illetve a hiteleken belül a forint alapú hiteleknek kell teret nyerniük. Ugyanakkor a magas devizahitel állomány csak nagyon lassan fog leépülni.

„A lakossági nettó hitelállomány 2009 óta fokozatosan csökken. Ez visszafogja ugyan a gazdaság növekedését, ugyanakkor nem hiszem, hogy felelőtlen hitelezéssel kellene élénkíteni a magyar gazdaságot” – vélekedik Király Júlia.

A makrogazdasági stabilitáshoz a jegybank árstabilitással, pénzügyi stabilitással és stabil inflációs környezet elősegítésével tud hozzájárulni. A fiskális fegyelemre is szükség van, az azonban a mindenkori kormány feladata.

„A válság hatására megemelkedett az emberek megtakarításainak állománya, azonban nem tudni, hogy ez mennyire lesz tartós, vagy csak az ijedtség miatt tettek félre az emberek. Hosszútávon váltásra van szükség, növekedni kell a lakossági megtakarításoknak” – vélekedik Simor András, a jegybank elnöke. A szakember bízik abban, hogy nem sorozatos válsággal lehet ösztönözni a takarékosságot, vannak ennél költségkímélőbb módszerek is.

A konferencia szervezői a jövőben a bankokat is be szeretnék vonni abba, hogy a mostaninál magasabb szintre emeljék a megtakarítások szintjét. Éppen ezért az egyik szervező, a Pénziránytű Alapítvány egy felhívást intézett a pénzintézetekhez, melyben arra kérik őket, hogy segítsék elő a tudatosság javítását. Emellett tervben van a takarékbélyeg újraélesztése modern formában, ezzel kapcsolatban azonban egyelőre kevés a konkrétum.

„Az öngondoskodást ki lehet ölni tudatos munkával az emberekből, az utóbbi évtizedek kormányai ezért mindent megtettek és úgy tűnik, hogy a jelenlegi kormány sem tartja ezt kiemelten fontosnak, ezért fontos, hogy a civil szektor ösztönözze a megtakarításokat” – vázolta fel előadásában Várhegyi Éva, a Pénziránytű Alapítvány kuratóriumának elnöke.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!