2p

A bankok szemszögéből romló versenyképességgel, az ügyfelekéből pedig drágább termékekkel lehet számolni a banki különadó hatására. Király Júlia, az MNB alelnöke szerint a bankadó bevezetésének közvetlen és közvetett hatásai vannak.

A banki különadó bevezetése, és különösen annak mértéke mindenképpen csökkenti a bankok a tőke- és likviditási tartalékát, ezzel pedig a bankrendszer "sokkellenálló" képességét - mondta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke az MTI-nek kedden abból az alkalomból, hogy várhatóan még a héten megszületik erről a kormány döntése.

A jegybank alelnöke elmondta: egy adó bevezetésének közvetlen és közvetett hatásai vannak. A tervezett 200 milliárd forintos banki különadó jelentős bevétel a költségvetésnek, de a gazdaság minden szereplőjének viselkedését megváltoztatja, végig kell tehát gondolni, hogy az milyen hatással lesz a pénzintézetek tulajdonosainak stratégiai döntésére.

A magyarországi hitelintézetek tulajdonosai mindenképpen újraértékelik fejlesztési terveiket, és a forrásaik elosztását leánybankjaik között a banki különadó bevezetésére tekintettel. A külföldi források csökkenése, esetleges megdrágulása felveti, hogy a banki különadó nem vezet-e hosszabb távon a bankok hitelezési lehetőségeinek korlátozásához, a potenciális növekedés lassulásához, így a gazdasági fellendülés lassabb beindulásához - mutatott rá az MNB alelnöke.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!