40 milliárddal többet kaszáltunk
Az eredetileg meghirdetett 445 milliárd forint helyett 486 milliárdért adott el kötvényeket júliusban az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), vagyis a júniusi 66 milliárd forint után ezúttal 41 milliárddal sikerült túlteljesíteni a célt. Hét hónap alatt összesen 3385 milliárd forintnyi állampapírt értékesített aukciókon az adósságkezelő, ez 264 milliárddal volt magasabb, mint az előzetesen meghirdetett mennyiség.
Az előző hónapokhoz hasonlóan júliusban is a 3 hónapos diszkont kincstárjegyekből ment el a legtöbb, de ez nem is meglepő, hiszen ebből volt a legtöbb aukció, és rendre a rövid kötvényekből hirdeti meg a legnagyobb mennyiséget hazánk. A múlt hónapban öt aukción összesen 225 milliárd forint értékben adtunk volna el, végül 235 milliárdot sikerült értékesíteni. Persze ezen belül voltak kudarcok is, hiszen kedden a hónap utolsó aukciója gyenge kereslet mellett a terv alatti kibocsátást hozott. 12 hónapos kincstárjegyekből két aukciót tartott az ÁKK a múlt hónapban, ezeken összesen 110 milliárd forintot sikerült kibocsátani, ami 20 milliárddal haladta meg a tervet. Ezzel az éves magyar kötvények hozták a legnagyobb sikert júliusban.
Az éven túli futamidők közül három-, öt- és tízéves kötvényekből tartott két-két értékesítést a szervezet, a legnagyobb sikert az ötéves papírokkal értük el, hiszen 7 milliárd forinttal sikerült túlteljesíteni a kitűzött célt. 3 évesekből az egyik aukció a terv alatti eladást hozott, ennek ellenére összességében így is ötmilliárd forintos többletkibocsátás volt köszönhetően a két héttel korábbi sikeres jegyzésnek. Tízéves papírokból a tervezett 21 milliárd forint helyett 25 milliárd talált gazdára.
Intenzív hozamcsökkenés mindennek tetejébe
A terv feletti értékesítés ráadásul minden futamidőn intenzív hozamcsökkenéssel párosult, vagyis nem jártunk úgy, mint például májusban, amikor emelkedő hozamok mellett tudtunk a terv felett értékesíteni. Ebben persze szerepe volt az IMF-tárgyalások megkezdésének is, ami optimista piaci reakciókat váltott ki a magyar eszközökkel kapcsolatban. Ha az elmúlt két hónapok vesszük figyelembe, akkor még feltűnőbb a különbség, a hosszabb futamidők esetében június eleje óta nem volt ritka a másfél százalékos hozamcsökkenés sem.
Júliusban a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek aukciós hozama 24 bázisponttal csökkent, míg a másodpiacon 16 bázispontos volt a visszaesés a hónap első munkanapjához képest. A 12 hónapos kincstárjegyeket 33 bázisponttal alacsonyabban sikerült eladni a hónap második aukcióján, mint két héttel korábban, míg a másodpiaci jegyzésük 25 bázisponttal csökkent a hónap elejéhez képest.
Az éven túli állampapírok esetében a 3 éves kötvényeknél 8 bázispontos különbség volt a két júliusi aukció között, míg a másodpiacon 20 bázisponttal csökkent a hozamuk. Az ötéves papírok jegyzése a másodpiacon 38 bázisponttal esett egy hónap alatt, míg a tízéveseknél a csökkenés majdnem elérte a fél százalékot. Ha ehhez hozzátesszük, hogy júniusban a tízéves kötvények másodpiaci hozama több mint egy százalékkal csökkent, akkor látható a már említett másfél százalékos csökkenés két hónap alatt. Az év elejéhez képest pedig már több mint 260 bázisponttal csökkent a tízéves magyar kötvények hozama a másodpiacon.
Beke Károly
mfor.hu