3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a hazai biztosítók pénzük nagy részét még mindig államkötvényben tartják, jól látható a befektetési jegyek súlyának növekedése a cégek eszközállományában. Állampapírban pedig 2004 óta nem volt ennyire kevés pénz.

A hazai biztosítók tulajdonában lévő államkötvény állománya az elmúlt 5 évben nominálisan 241 milliárd forinttal (808 milliárdra) csökkent mialatt a belföldi befektetési jegyekben tartott pénz összege 266-al nőtt. A második negyedévben 394 milliárdot parkoltattak ilyen formában - azaz mára háromszor több pénzt tartanak belföldi befektetési jegyben a biztosítók. Érdekesség egyébként az állampapírokban lévő 808 milliárd forint 10 éves mélypontnak felel meg, legutóbb ugyanis ennyire kevés pénzt 2004 első félévében parkoltattak a biztosítók magyar állampapírokban. 

Az átrendeződés egyébként rövidebb távon is látszik: 2013 utolsó negyedévéhez képest 60 milliárdos a mínusz az államkötvények tekintetében és 20 milliárdos a többlet a hazai befektetési jegyek állományában. Az elmúlt 3 negyedévben azonban nem csak a magyar, de a külföldi befektetési jegyek is népszerűek lettek a biztosítók körében, amelyek állománya 45 milliárddal 340 milliárd forintra nőtt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank biztosítókra vonatkozó mérlegadataiból.

A képet ugyanakkor árnyalja, hogy sok befektetési alapban van állampapír, így a csökkenés mértéke csak közvetlenül nézve ennyi, a portfóliókon keresztül egy részük továbbra is az állami kiadásokat finanszírozza.

Az államkötvényekből való „kivonulás” nem mondható el a kincstárjegyekről, amelyekben a második negyedév végén 180 milliárdnál is több pénz volt, míg a korábbi években jellemzően a 100-at sem közelítette meg ez az összeg. Az egyéb értékpapírok súlya a teljes portfólióban nem változott.

A bankbetétekben tartott összeg a válság kitörése utáni időszakban kezdett el emelkedni, 2012-től ugyanakkor már a pénzkivonás volt jellemző erre a befektetési formára. Az elmúlt 3 negyedévben 120-130 milliárd forint közötti értékben tartottak pénzt a bankokban a biztosítók, amely a teljes tőkeállományuknak alig több mint 5 százaléka.  

A hazai biztosítók teljes mérlegfőösszege egyébként 2014 második negyedévében 2439 milliárd forinttal történelmi csúcson állt, ám ez csak alig 3 milliárd forinttal haladta meg a 2010 második negyedévi korábbi rekordszintet. Az állomány az elmúlt 3 negyedévben egyébként újra növekedésnek indult, azonban reálértéken még mindig hatalmas a lemaradás a 2010-es adatokhoz képest. 

A biztosítók mérlegének forrásoldalán a saját tőke a második negyedévben 265 milliárd forint volt, hasonló nagyságrendű, mint a korábbi időszakokban. Folyamatosan nőtt ugyanakkor a biztonságtechnikai tartalék összege és 2014 második negyedévében már meghaladta  a 2000 milliárdot. Ebből több mint 1000 milliárd a befektetési egységekhez kötött életbiztosításokhoz tartozik, 614 a "hagyományos" életbiztosításokhoz, 465 pedig egyéb biztosításokhoz. A mérlegben 102 milliárd viszontbiztosítóra jutó tartalékrész is szerepel, amely mivel biztosítók közötti ügyletről van szó, mínusz előjellel szerepel.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!