4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jövő évben a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok bevételeiből 1.146,6 milliárd forintot európai uniós források tesznek ki, ezen források több támogatási program keretében használhatóak fel - olvasható a jövő évi költségvetési törvényjavaslat általános indoklásában.

Az általános indoklás megemlíti, hogy a 2007-2013 közötti időszakban Magyarország számára elérhető fejlesztési célú uniós források értéke összesen 7.870 milliárd forintot ér el. Ebből jelenleg 1.829 milliárd forint szabad forrás áll rendelkezésre, 1.480 milliárd futó projekt, és 4.127 milliárd forint kötelezettség-vállalással elindított projekt mellett.

A 2004-2006 közötti európai uniós támogatások közül egyedül a Kohéziós Alap forrásainak terhére történik kifizetés, köszönhetően az Európai Bizottsághoz benyújtott, egyes környezetvédelmi projektek hosszabbítására vonatkozó kérelmeknek. 2011-ben összesen 19,8 milliárd forint kiadással számol a törvényjavaslat, melyhez a környezetvédelmi projektek esetében 4,7 milliárd forint EU-forrás társul.

A 2007-2013 közötti időszak uniós pénzügyi kerettervéhez kapcsolódó strukturális és kohéziós politikai fejlesztési célok megvalósításának stratégiai dokumentuma az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT). Jövőre az ÚMFT operatív programjainak keretében – részben már az Új Széchenyi Terv alapján - 1.124,72 milliárd forint kifizetésével számol a tervezet, amelyből 965,8 milliárd forint az európai uniós forrás.

A 2007-2013 közötti időszakban az Európai Unió által rendelkezésünkre bocsátott vidékfejlesztési támogatások és a kapcsolódó hazai társfinanszírozás felhasználási területeit, céljait az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) foglalja magában. A program négy prioritás szerint tagolódik, melyekre 2011-ben összesen 192,2 milliárd forint kifizetésével számol a törvényjavaslat, amiből az európai uniós forrás 142,3 milliárd forintot tesz ki. A kifizetések folytonosságát biztosítja, hogy egyes ÚMVP intézkedések esetében a támogatások folyósítása a korábbi években vállalt kötelezettségeken alapul.

Az Európai Halászati Alap által támogatott programok tervezett kiadása 2011-ben 3,6 milliárd forint, melyből az európai uniós forrás 2,7 milliárd forintot tesz ki. Az Európai Területi Együttműködés (ETE) program a korábbi INTERREG Közösségi Kezdeményezés utódjának tekinthető, szintén a határmenti régiók együttműködését, fejlesztését segíti elő. Ezen a jogcímen 22 milliárd forint kiadással számol a javaslat, amiből 15,4 milliárd forintot tesz ki az európai uniós forrás.

Ezeknek a programoknak esetében a központi költségvetés által az uniós források lehívásához szükséges támogatás mértékének meghatározásánál tekintetbe kell venni, hogy az EU által előírt államháztartási társfinanszírozási kötelezettség a központi költségvetési finanszírozásnál bővebb kategóriát ölel fel. Így az államháztartás körébe tartozó kedvezményezettek (elsősorban önkormányzatok) önereje is beleszámít ebbe az összegbe, ami egyes programoknál kisebb központi költségvetési támogatást eredményez.

Az egyéb, európai uniós tagságunkhoz köthető támogatások közül összegükben a legjelentősebbek az úgynevezett TEN programok (közlekedési, energetikai és távközlési hálózatok fejlesztése), az EGT Finanszírozási Mechanizmus és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus támogatásai (melyek összesen kilenc kiemelt területet támogatnak, például a környezetvédelem, egészségügy, oktatás stb. területén), a svájci-magyar együttműködési program, illetve a szolidaritási és migrációs programok és a költségvetésen kívüli egyes speciális uniós agrártámogatások hazai társfinanszírozása.

Az egyéb európai uniós támogatások összege 35,9 milliárd forint lesz 2011-ben a tervezet szerint, amiből az EU által finanszírozott rész összesen 15,7 milliárd forint.

A törvényjavaslat mellékletének táblázatából kiderül, hogy Magyarországnak jövőre 258,143 milliárd forinttal kell hozzájárulnia az EU költségvetéséhez. 

A törvényjavaslat megfogalmazza: az Új Széchenyi Terv keretében az uniós forrásokat átcsoportosítják a növekedéspárti, munkaközpontú gazdaságpolitikát szolgáló területekre. A vállalkozások pénzügyi forrásokhoz juttatását a hitelezési lehetőségek javításával, a költségvetési garancia keretek bővítésével, továbbá a Széchenyi Kártyahitel program kiterjesztésével is segíti a kormány. A cél az lesz, hogy az új rendszerben a vállalkozások és az önkormányzatok számára minimálisra csökkenjen a pályázatokkal kapcsolatos adminisztráció, ezzel is ösztönzést nyújtva a vállalkozásfejlesztéshez.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!