A JP Morgan elemzői a hét elején Budapesten jártak, ahol a jegybank és a nemzetgazdasági minisztérium illetékeseivel, valamint helyi befektetési alapkezelőkkel, közgazdászokkal és "vezető kormánytisztviselők tanácsadóival" találkoztak.
A látogatásról szerdán Londonban kiadott beszámolójukban a ház szakértői azt írták, hogy a nemzetgazdasági minisztérium "egyértelműen törekszik a külföldi befektetőkkel folytatott kommunikáció javítására". A cég elemzői közölték, hogy Budapesten bemutatták nekik a kormány által múlt héten megtárgyalt részletes kiadáscsökkentési intézkedések listáját.
A JP Morgan londoni stábja ebből azt állapította meg, hogy "különös hangsúlyt kap" a foglalkoztatás növelése és a szürkegazdaság méretének csökkentése, és a tervezett intézkedések között szerepel a munkanélküli juttatások és a rokkantsági nyugellátás szűkítése, a korai nyugdíjazás feltételeinek szigorítása, a gyógyszertámogatások csökkentése és az állami adminisztráció költségeinek visszafogása. A cég szerint a költségvetési csomag mérete "még nem végleges", de a legvalószínűbbnek egy 600-800 milliárd forintos intézkedéscsomag látszik. A JP Morgan elemzői közölték ugyanakkor, hogy látnak lehetőséget ennél nagyobb összértékű intézkedéstervezetre is.
A ház azt valószínűsíti, hogy a kiigazítás hozzávetőleg 60 százaléka ered majd a kiadási oldalról. A JP Morgan elemzői közölték, hogy a tervezett lépéseket "összességében jó irányúnak" látják a versenyképesség javítása, egyben a 2012 utáni időszak államháztartási hiánycsökkentése szempontjából. A cég véleménye szerint a költségvetési intézkedések bejelentését a piac jól fogadja majd, ám a végrehajtás már "kemény" lesz, részben azért, mert a Fidesz támogatottsága a legutóbbi közvélemény-kutatási adatok szerint visszaesett. A JP Morgan szerint lehetséges, hogy ez a magánnyugdíj-pénztári vagyon államosításáról hozott döntés eredménye.
"Helyi magánszektorbeli kommentátorok" azt valószínűsítették, hogy a bejelentett tervek mintegy 80 százalékát valósítják meg, és kevés lehetőség lesz a további költségvetési szigorításra a következő években, ha a kormány támogatottságának csökkenése folytatódik - áll a JP Morgan szerdai elemzésében.
A ház szerint a budapesti találkozókon egyetértés volt abban, hogy gyorsulni fog a magyar gazdaság növekedése, de az is "érzékelhető volt", hogy túl derűlátó a 2013-ra 5 százalékos GDP-bővülést kitűző kormányzati cél, még a feldolgozószektorbeli új működőtőke-beruházásokból eredő exportnövekedés figyelembevételével is. A potenciális növekedés az elhangzott vélemények szerint a jelenlegi 2 százalékról 3-3,5 százalékra emelkedhet.
A JP Morgan elemzőinek szerdai londoni beszámolója szerint budapesti tárgyalásaikon konszenzusos álláspont volt az, hogy valószínűtlen "bármiféle radikális" lépés a magyar jegybank monetáris tanácsának négy új tagja részéről.
MTI