Trócsányi László igazságügyi miniszter sajtótájékoztatón ismertette a devizahiteles ügyek kapcsán tett lépéseket, és a fair bankrendszerről szóló törvényjavaslat legfontosabb ismérveit. A miniszter elmondta, hogy a Kúria júniusban hozott jogegységi határozata meghatározó volt az ügy megoldása szempontjából, amelyet követett a június végén benyújtott „devizahiteles törvény”. A második jogszabály az ügyben a szeptember közepén benyújtott elszámoltatási törvény, így most a harmadik "lépcső" következik a devizahitelek problémájának megoldásában.
Mint Trócsányi László hangsúlyozta, az elszámoltatási törvény volt tehát a második fontos lépés, és 2015-ben a bankok ki kell, hogy fizessék a jogtalanul szedett kamatokat.
A következő, negyedik törvény a forintosítást fogja szabályozni, arról csütörtökön fog a kormány tárgyalni. Ugyanakkor a miniszter elmondta, hogy az elszámoltatási törvénynek köszönhetően az ügyfelek terhei csökkenni fognak, az egyoldalú lépések miatt mindenkinél csökkenni fog a tőketartozás, továbbá a kamatszint is. Így szó sincs arról, hogy a törlesztőrészletek a forintosítás miatt növekednének, sőt a hiteladósok terhei hozzávetőleg 25 százalékkal fognak mérséklődni a jövőben.
Áttérve a fair banki törvényre, a miniszter elmondta, hogy három fő pilléren alapul:
- az előzetes tájékoztatás
- hitelszerződések kezelése, és a kondíciók módosítása
- a hitelszerződéseknek a fogyasztók által történő felmondása
A tájékoztatási kötelezettség három részből áll: érthető módon közzétenni, hogy milyen termékcsaládok állnak rendelkezésre, ha ebből a fogyasztók választanak, akkor ezt részletesen kell ismertetni. Végül a szerződést a megkötés előtt hét munkanappal meg kell kapnia a fogyasztóknak.
A törvényben meghatározzák az egyoldalú kamat- és díjemelések feltételeit. Ezek a Kúria jogegységi határozatán alapulnak. A transzparencia és a szimmetria elve kell, hogy érvényesüljön, így a kamatok/költségek nőhetnek és csökkenhetnek is.
A három év alatti szerződéseknél egyoldalú módosításra nincs lehetőség. A kamat fix, vagy referencia kamat lehet.
A három év feletti futamidejű szerződések esetén van lehetőség menet közben megvizsgálni a kondíciókat, de ehhez kamatváltoztatási és kamatfelár mutatót kell előzetesen elfogadtatni az MNB-vel.
A kormány azt a lehetőséget is meg akarta teremteni, hogyha a bankok módosítása nem tetszik az ügyfeleknek, akkor bankot válthassanak. A bankok kamatemelés esetén 90 nappal korábban ki kell, hogy értesítsék az ügyfeleket, akiknek 60 napjuk lesz lépni. Az ügyfelek külön költség nélkül felmondhatják a hitelszerződésüket, természetesen a hitelező bankoknak meg kell kapniuk a kihelyezett pénzüket, váltás esetén az új bank "kifizeti" a korábbi hitelezőt. A szabad bankváltás ösztönözheti a pénzintézeteket, hogy kedvezőbb kondíciókat adjanak, így a kormány reményei szerint a bankok között valódi verseny alakulhat ki.
mfor.hu