2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kontrolling szakirodalma a nagy multinacionális cégek igényeihez illeszkedő témákkal és kutatási eredményekkel foglalkozik első sorban. E nagyvállalatok irányítási problematikája egészen más, mint a hazai kis- és középvállalatoké (KKV). Kontrollingra ennek a KKV-körnek is szüksége lenne, ha kézben akarja tartani vállalati teljesítményét, fejlődését. Mit tehetnek a hazai KKV-k? Van-e esélyük kontrolling kiépítésére vagy ez kizárólag a nagyok privilégiuma? Vannak-e sajátosságai a KKV kontrollingnak?

Az alkalmazkodás kényszere minden gazdasági vállalkozásra fennáll (még non-profit vállalkozásokra is).

A KKV-k sajátossága az, hogy

  • tevékenységeik nem túlságosan összetettek,

  • földrajzilag alig megosztottak,

  • kevesebb tartalékkal rendelkeznek, tehát érzékenyebbek a környezeti zavarokra (pl. a vevők késedelmes fizetése, új szabványok, környezetvédelmi, egészségvédelmi, stb. előírások megjelenése, az adórendszer változása),

  • kevesebb erőforrást képesek mozgósítani fejlesztéseikre,

  • egyszerűbb szervezetük miatt nem kell foglalkozniuk az eredmény-konszolidációval, a bonyolultabb pénzügyi mutatók alakulásával, a nemzetközi szakirodalom fókuszában lévő új (rész)kontrolling szemléletekkel (helyesebben mondva új menedzsment technikáknak a kontrollinggal való ötvözésével)


A KKV-k szempontjából kiemelkedő jelentőségű

  • a közvetlen és operatív alkalmazkodás eredményessége (erőforrás szegénységük, tartalékaik alacsony szintje miatt nem igen engedhetik meg maguknak a selejt, a folyamatok megszakadása, a késedelmi kötbér, a hatékonyság romlása miatti fedezetvesztést), de ezt integrált rendszer hiányában nem érhetik el

  • likviditási helyzetük folyamatos figyelemmel kísérése (amit gyakran párhuzamos manuális nyilvántartások vezetésével érnek el, mert sokuk bérkönyvelést végeztet, és nem rendelkezik integrált rendszerrel)

  • közvetlen és operatív alkalmazkodó képességüknek megkülönböztető képességgé fejlesztése, mert többségüknek beszállítóként gyilkos árversenyben kell rugalmasan helytállniuk


Látjuk, mennyire fontos az alkalmazkodó képesség fenntartása, javítása. A továbbiakban azt vizsgáljuk, hogy az operatív alkalmazkodóképességet alapvetően biztosító kontrolling mechanizmus kialakításának mik a kritikus sikertényezői.


A cikk folytatása


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!