Az Országgyűlés költségvetési bizottsága szerdán újabb törvénymódosítást nyújtott be, mely szinte teljesen ellehetetlenítené a Költségvetési Tanács (KT) működését. A tanács szerint a javaslat elfogadása komoly veszélyekkel járna. "Mi nem ragaszkodunk a saját egzisztenciánkhoz, itt nem a mi jövőnkről, hanem Magyarország jövőjéről van szó" - vélekedik Kopits György, a KT elnöke.
Egy helyett rögtön két Tanács?
A szerdán benyújtott törvénymódosító javaslat értelmében a kormány a jelenlegi háromtagú Költségvetési Tanács mellett egy új intézményt hozna létre, melynek tagja a jegybank elnöke, az Állami Számvevőszék elnöke és a köztársasági elnök delegáltja lenne. Az ugyanakkor nem világos, hogy megmaradna-e a jelenlegi testület is, hiszen a KT tagjait 2009-ben kilenc évre nevezték ki.
Ha az Országgyűlés a jövő héten elfogadja a javaslatot, akkor könnyen lehet, hogy 2011-től két Költségvetési Tanács fog működni egymás mellett párhozamosan. "Ennek a javaslatnak egy előnye van: két oldalba belefér" - mondta a KT csütörtöki sajtótájékoztatóján Kopits György. Szerinte a javaslatban nincs magyarázat arra, miért lenne jobb az új struktúra, mint a jelenlegi.
Kopits szerint az új KT a kormány állításaival ellentétben nem kapna szélesebb jogkört, mint a jelenlegi, hiszen nem lenne vétójoga a testületnek, csak véleményt mondhatna a költségvetési törvényről. "Ilyen véleményt bármelyik magyar párt vagy civil szervezet tehet, amit elküldhet a köztársasági elnöknek, azaz a tanács semmilyen különleges feladatkört nem kapna" - hangsúlyozta Kopits.
Hozzátette: jelenleg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) véleményt mondhat, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pedig köteles véleményt mondani a költségvetési törvényről, ezek a jogkörök tehát jelenleg is megvannak. A véleményezés mellett a KT jelenleg technikai kivetítéseket, árazásokat készít, ezt a munkát a jövőben senki nem végezné el helyettük. Emellett a kormány és a Nemzetgazdasági Minisztérium helyett is hatásvizsgálatokat végez a háromtagú testület.
Ráadásul Kopits szerint megtakarítást sem jelentene az új rendszer, mivel meg lehetne ugyan spórolni két tanácstag honoráriumát, azonban az MNB-nek és az ÁSZ-nak szakértői csapatot kellene felvenni, hogy elvégezze a pluszmunkát.
Szürreális hozamok
"A KT hozzáadott értéke, hogy az adófizetők, az állampolgárok tudják, mi van a költségvetésben, átlássák ezt a rendszert" - vélekedik Kopits. Szerinte egy ilyen intézmény csökkentheti hazánk kockázati felárát, illetve az állampapírok hozamait. Az elmúlt hónapokban például egészen a választások második fordulójáig csökkent kockázati felárunk, nagy várakozások voltak az új kormánnyal kapcsolatban.
Az elmúlt tíz napban azonban, amikor megkérdőjeleződött a KT munkája, mintegy 100-120 bázisponttal ugrott meg a tízéves magyar kötvények hozama, ezt az ugrást az ország kockázatán keresztül meg kell fizetni. "Ebből az emelkedésből talán tíz bázispont köszönhető az utóbbi hetekben a KT-val kapcsolatos javaslatok hatásának, ezzel az intézmény költségvetésének körülbelül huszonötszörösével nőttek hazánk terhei" - vélekedik Kopits György.
A szakember szerint szürreális, hogy a likviditásbőség ellenére Magyarország nyolc százalékos hozamot fizet tízéves kötvényei után. Ha ezek a hozamok és hazánk kockázati felára tartósan beragadnak ilyen magasan, akkor az nem csak a költségvetésben és az államadósságban jelenik meg, de azt a hazai hitelfelvevőknek is ki kell fizetniük. Ha pedig a vállalatok drágábban kapnak hitelt, akkor az visszafoghatja a beruházásokat, illetve ezen keresztül a gazdasági növekedést. "Akkor nemhogy öt százalék fölé menne a növekedésünk, de tartósan beragadna valahol három százalék alatt" - emelte ki Kopits.
A KT elnöke szerint ha valaki elolvassa a szerdán benyújtott javaslatot, az kétségbe vonhatja a kormány szavahihetőségét, hiszen alig két hete jelentették ki, hogy nem készül olyan javaslat, mely felszámolná a Tanácsot. "Olyan elemzéseket készítettünk az utóbbi időben, melyek nem feltétlenül voltak kedvezők a kormány számára. A jelek szerint a kormány le akarja lőni a hírvivőt, de ettől még a hír ottmarad" - emelte ki Kopits.
Beke Károly
mfor.hu