3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2008-as IMF/EU-hitel utolsó részletét is visszafizetjük ma az Európai Bizottság részére, ezzel teljesen megszabadultunk a válság miatt nyakunkba vett tehertől.

2008 őszén, a Lehman Brothers csődje után jelentős mértékben romlott a helyzet a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon: visszaesett a kockázatvállalási hajlandóság, és drasztikus mértékű tőkekivonást eszközöltek a befektetők a feltörekvő piacokról. A külföldi szereplők így többek között a magyar állampapíroktól is szabadulni igyekeztek, aminek nyomán 2008 októberében és novemberében 900 milliárd forintot vontak ki a magyar eszközökből. A gyengülő forint mellett likviditási nehézségek is felmerültek, emiatt az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) törölte az év hátralévő államkötvény-aukcióit - derül ki az ÁKK 2008-as évi jelentéséből.

Ilyen körülmények között fordult a magyar kormány 2008 őszén a Nemzetközi Valutaalap, Európai Unió és Világbank hármasához egy hitelcsomag reményében, ami rövid tárgyalási időszak után meg is kapott Magyarország. Összesen 14,3 milliárd eurót, amit 2 év alatt, 2008-ban és 2009-ben hívott le hazánk.

A hitel visszafizetése már 2011-ben elkezdődött és több részletben történt.

  • 2011 első negyedévében az Európai Uniónak fizettünk 2 milliárd eurót,
  • 2012 első negyedévében az IMF-nek 614 millió eurót,
  • 2013 év végéig negyedévente 913 millió eurót,
  • 2014 első negyedévében tudtuk le az IMF-hitel utolsó részletét, 299 millió eurót,
  • 2014 utolsó negyedévében 2 milliárd eurót fizettünk az EU-nak,
  • és most az utolsó részletet is letudjuk, 1,5 milliárd eurót. Jelenlegi árfolyamon átszámítva 469,5 milliárd forintot.

Mire ment el az IMF-hitel?

Az összegek felhasználása 2009 áprilisában kezdődött, addig a lehívott 4,9 milliárd eurós első részletet az MNB-nél helyezte el a kormány devizabetétként, amiből közel 3 milliárd euró az állam finanszírozási és biztonsági tartalékát képezte. A fennmaradó összegből 1,75 milliárd euró értékben hitelt nyújtott az állam a bankoknak, az OTP-nek, az MFB-nek és az FHB-nak. Ezzel azonban rosszul jártunk, hiszen az MNB által a devizabetétre fizetett kamat elmaradt attól, amit a nemzetközi szervezetek felé kellett fizetnünk. A betét kamatbevétele 2008-2009-ben 11,3 milliárd forint volt, míg a lehívás 2009-es kamatkiadása 30 milliárdot tett ki.

A fentiek mellett az IMF-től érkezett pénz 34,2 százalékát, míg a brüsszeli forrás teljes összegét a forintadósság törlesztésére fordította hazánk - derül ki egy 2010-es Állami Számvevőszék által készített jelentésből.

Második részletben 2009. március 30-án majdnem 2,4 milliárd eurót hívtunk le az IMF-től, amit teljes egészében a forintadósság törlesztésére fordítottunk, míg a három hónappal később kapott 1,4 milliárd euró az MNB devizatartalékát gyarapította. Ezen felül 2009 szeptemberében még további 54,2 millió eurót fordítottunk a forintadósság visszafizetésére.

Az EB-től érkező 5,5 milliárd eurót három részletben hívta le hazánk 2008 decemberében, 2009 márciusában és 2009 júliusában. Ezeket egytől egyig a forintadósság törlesztésére fordítottuk az ÁSZ jelentése szerint. Vagyis az összegzés szerint 14,3 milliárd eurónyi hitelt kaptunk meg ténylegesen a nemzetközi szervezetektől, ebből több mint 8 milliárd euró ment a lejáró forintadósság törlesztésére.

A finanszírozási feladatok mellett egy sokat vitatott részesedésszerzésre is jutott a hitelből. 2011 nyarán ugyanis a még fel nem használt devizabetét jelentette a forrást ahhoz, hogy az állam 498,6 milliárd forintért vissza tudja vásárolni az orosz Szurgutnyeftegaztól a Mol-részvények 25 százalékát.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!