3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az év hetedik hónapjában az export és import euróértéke 4,6, illetve 4 százalékkal nőtt, míg a forintértékek – a devizaárfolyamok alakulása miatt – 10 százalékot meghaladó bővülést mutattak 2011 júliusához képest, olvasható a KSH tájékoztatójában.

2012. júliusban – első becslés szerint – a kivitel értéke 1851 milliárd forintot (6455 millió eurót), a behozatalé 1720 milliárd forintot (5998 millió eurót) tett ki. A külkereskedelmi mérleg az év hetedik hónapjában 131 milliárd forint aktívumot mutatott, ami az egyenleg 21 milliárd forintos javulását jelenti az előző év azonos időszakához képest. A júliusi kivitel 77, a behozatal 72 százalékát az Európai Unió tagálla-maival bonyolítottuk le.

Előző hónaphoz képest a külker egyenleg közel felére csökkent

2012. január–júliusban – előzetes adatok szerint – a kivitel értéke 13 713 milliárd, a behozatalé 12 505 milliárd forint volt. A kivitel és a behozatal euróértéke 1 százalékkal, illetve 1,5 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg 1208 milliárd forint aktívumot mutatott, ez az egyenleg 55 milliárd forintos javulását jelenti a 2011. január–júliusi 1154 milliárd forintos aktívumhoz viszonyítva.

Enyhén jobb a mérlegünk

A várakozásainkkal megegyezően, 457,5 millió euró többlet keletkezett a külkereskedelemben júliusban, ami minimális javulás a tavalyi 404,1 millió euróhoz képest, írta elemzésében Suppan Gergely a Takarékbank elemzője. Az export euróértéke 4,64 százalékkal, az importé 4,04 százalékkal nőtt egy év alatt, így folytatódott a kivitel növekedése az év első hónapjaiban megfigyelt csökkenések után.

Suppan Gergely szerint a kivitel javulása tükrözi az ipari export növekedését, amit feltehetően a Mercedes üzem termelésének elindulása okozott. Az első felében a nyersanyagárak emelkedése miatti cserearányromlás hatására az import értéke gyorsabban nőtt az exporténál, miközben volumenben az export bővült gyorsabban.

Az elemző hozzátette, hogy nyersanyagárak átmeneti visszaesés után újra emelkedtek, ezért a cserearányok stabilizálódására lehet számítani, miközben a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól, ezért a külkereskedelem többlete tovább javulhat az év végéig. A cserearányok stabilizálódását az emelkedő gabonaárak is segíthetik.

A Takarékbank elemzője szerint az elmúlt hónapokban megjelent konjunktúra indikátorok az európai gazdaság recessziójának mélyülését jelezték, azonban a külső kereslet visszaesését a Mercedes üzem fokozódó termelése részben ellensúlyozhatja. Az év egészében 7,4 milliárd euró többletre számítunk a tavalyi 7,06 milliárd után.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!