3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Február közepétől központosítanák az állami egészségügyi intézmények gyógyszerekre és orvostechnikai eszközökre vonatkozó beszerzéseit - derül ki a kormány internetes oldalára kedden felkerült dokumentumból.

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár korábban többször beszélt arról, hogy a kórházak állami kézbe kerülése után a központi közbeszerzésekből, különösen a gyógyszerek vonatkozásában, jelentős összegeket takaríthatnak meg. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke épp kedden, egy konferencián beszélt arról: bár egyetért azzal, hogy gazdaságosabb lenne a központi közbeszerzés, ehhez mostanáig semmilyen jogszabályváltozás nem történt.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) által jegyzett kormányrendelet-tervezet szerint az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szervezetek gyógyszer- és eszközbeszerzésére a közbeszerzési eljárásokat - az Országos Gyógyszerterápiás Tanáccsal együttműködve - a jövőben központi közbeszerzőként a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) készítené elő és folytatná le.

Az alapból finanszírozott azon kórházak, amelyek fenntartója nem a magyar állam, költségvetési szerv, helyi önkormányzat vagy önkormányzati társulás, az e rendeletben szabályozott központosított közbeszerzési rendszerhez önként csatlakozhatnának. A beszerzés stratégiáját a GYEMSZI alakítja ki. Az intézet központi közbeszerzőként összesíti és adatbázisba rendezi a kórházak gyógyszerfelhasználására és orvostechnikai eszközfelhasználására vonatkozó adatait.
A közbeszerzési eljárást indító felhívást és dokumentációt úgy kell összeállítani, hogy az indokolatlanul ne korlátozza egymással egyenértékű hatóanyagok vagy gyógyszerek között a verseny kialakulását. Ugyanakkor előírhatja kedvezmény adásának kötelezettségét és annak mértékét. Továbbá rendkívüli sürgősség is megállapítható, például akkor, ha a beteg azonnali vagy rövid időn belüli ellátás hiányában közvetlen életveszélybe kerülne, súlyos vagy maradandó egészségromlást szenvedne.

A szöveg értelmében viszont - a GYEMSZI előzetes tájékoztatását követően - a kórházak bizonyos esetekben saját hatáskörben is megvalósíthatnák gyógyszerek, illetve orvostechnikai eszközök beszerzését. Például akkor, ha ez előre nem látható okból rendkívül sürgőssé válna és a közbeszerzés határidőre nem lenne megvalósítható, vagy ha a kórház alacsonyabb áron tudja beszerezni az adott gyógyszert vagy orvostechnikai eszközt.

Az NFM által készített tervezetet szerdáig lehet véleményezni. A kormányrendelet 2012. február 15-én lépne hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépést követően megkezdett közbeszerzésekre kellene alkalmazni.

A rendeletben meghatározott szervezetek jogosultak és kötelesek lennének az e rendelet alapján megkötendő első keretmegállapodások vagy szerződések hatályba lépésének időpontjával a fennálló vonatkozó szerződéseiket felmondani és beszerzéseiket a központosított közbeszerzés rendszerében megvalósítani - írta az NFM a dokumentumban, hozzátéve: "a szerződéseket a kórház bánatpénz fizetése nélkül jogosult felmondani".
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!