4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eurózóna vezetői az euró megmentéséért folytatott csatát nem nyerhetik meg szeptemberben, viszont könnyen elveszíthetik azt. A zóna kritikus őszindító elé néz.

A The Guardian írása szerint mióta az adósságválság elkezdődött, az eurózóna az elmúlt három év legkeményebb három hete elé néz. Párizsban, Athénban és Frankfurtban ugyanis olyan gazdasági és politikai csatákra lehet számítani, melyek alapjaiban határozhatják meg a közös valuta jövőjét. Németországban pedig az alkotmánybíróság szeptember 12-én dönt az Európai Stabilitási Mechanizmusról (ESM) és a fiskális paktumról. Következzenek hát az egyes "ütközetek" időpontjai.

Szeptember 5.: a trojka visszatér Athénba

Már jövő héten visszatérnek Görögországba a trojka (IMF, Európai Bizottság és az EKB) képviselői, hogy befejezzék az értékelésüket az ország hosszú távú növekedési és adósságcsökkentési kilátásairól. Ez az ítélet lesz az, amelyik eldöntheti, hogy a hellén állam megkapja-e a következő, 31,2 milliárd eurós adósságmentő pakkot. "Ettől az összegtől pedig a görög bankok feltőkésítése függ; ha további késlekedés történne, az bizonytalan pénzügyi stabilitást eredményezne és végül egy rendezetlen eurózónából való kilépéshez vezetne" - idézte a lap Martin Koehringet, az Economist Intelligence Unit elemzőjét. Ráadásul szerinte a német vezetők tévesen jutottak arra a következtetésre, hogy már most képes lenne a túlélésre a zóna a Grexit esetén. A szakember szerint egy ilyen esemény aláásná Merkel euró megmentésére irányuló stratégiáját is.

Szeptember 6.: az EKB kormányzótanácsának ülése

Eddig nem volt jellemző, hogy ilyen türelmetlen várakozás előzzön meg egy EKB-ülést, ám most az új kötvényvásárlási program is terítéken lesz, mellyel nagy segítséget lehetne nyújtani Spanyolországnak és Olaszországnak. Miután múlt hónapban Mario Draghi, EKB-elnök ígéretet tett, hogy mindent megtesz az eurózóna megmentése érdekében, egyes elemzők attól tartanak, hogy ebbe könnyen belebukhat. Ha ugyanis a szeptemberi ülésen a korábbi nyilatkozatai által keltett várakozásoknak nem tesz eleget, akkor nagy bajban leszünk Paul McNamara, a GAM befektetési társaság szakembere szerint. Valószínűnek tartja egyébként, hogy az EKB megállapodásra fog jutni a másodlagos kötvénypiacon történő beavatkozásra, bár ezt a németek ellenzik.

Szeptember 12: dönt a német alkotmánybíróság az ESM-ről

A német törvényhozás június végén fogadta el az államháztartási fegyelmet és adósságcsökkentést előíró fiskális paktum és a Németország számára csaknem 200 milliárd eurós terhet jelentő ESM létrehozásáról szóló szerződés ratifikációjáról szóló törvényeket. Többek között az Európai Központi Bank véleménye szerint is, amennyiben a németek nem ratifikálják az ESM-et, azzal nagyon súlyos károkat okoznak az eurózónának. A német alkotmánybíráknak azonban van némi kifogása az ESM ellen, és valószínű, hogy módosításokat eszközölnének. Az alkotmánybíróság döntésében a lap írása szerint az EKB szeptember 6-án kinyilatkoztatott bármilyen lépése is szerepet játszhat.

Szeptember 12: holland választások

2012 áprilisában, azt követően, hogy a szélsőjobboldali vezető, Geert Wilders elutasította a sürgősségi költségvetésének visszavonását, a holland kormány összeomlott. A legutóbbi felmérések szerint a baloldali Emile Roemer jó úton halad, hogy megnyerje a választásokat. Ha pedig így történik, valószínűleg kevésbé szigorúan fogja megközelíteni a válság kérdéskörét, bár elemzők szerint a szocialisták kénytelenek lesznek koalícióra lépni majd.

Szeptember vége: 2013-as francia költségvetés

Szeptember végén nyújtja be Francois Hollande kormánya a 2013-as költségvetést. Valószínű egyébként, hogy visszavágják az ország jövő évre vonatkozó növekedési kilátásait, ami egyben a kiadások csökkentését vagy magasabb adókat jelenthet a 2013-as költségvetési hiánycél tartása érdekében.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!