3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén január-májusban a külkereskedelmi mérleg 368 millió euró (93 milliárd forint) aktívumot mutatott, ez 671 millió euró (169 milliárd forint) javulás a 2007 január-májusi 303 millió euró (76 milliárd forint) passzívumhoz képest.

A korábban közölt előzetes adatok szerint az idén január-májusban a külkereskedelmi mérleg 388 millió euró (98 milliárd forint) aktívumot mutatott. A KSH adatai szerint január-májusban a kivitel volumene 11, a behozatalé 10 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Májusban a külkereskedelmi egyenleg 27,5 millió euró (4,7 milliárd forint) többletet mutatott, szemben a tavaly májusi 44,1 millió euró (9,9 milliárd forint) hiánnyal. Az idén májusban a kivitel két százalékkal, a behozatal négy százalékkal volt több, mint egy évvel korábban, áll a KSH közleményében.

A forint árfolyama a főbb devizákhoz képest - a májusi erősödés ellenére - összességében lényegében nem változott: az euróval szemben a forint mintegy 2 százalékkal le-, a dollárhoz viszonyítva 11 százalékkal felértékelődött.

Az idén január-májusban a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene - a májusi lassuló bővülés ellenére - 13, illetve 14 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. A gépipari kivitel mintegy 20 százalékát adó közútijármű-export azonban az átlagnál kisebb mértékben, 12 százalékkal, az import pedig az átlag fölött, 16 százalékkal nőtt.

A gyógyszerek húzták az exportot

A forint érték adatokat tekintve az export főbb húzótermékei közül az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti cikkek, a vas és acél, valamint a gumigyártmányok kivitele, mely utóbbi értéke megközelítette a 100 milliárd forintot.

Az idén májusban az energiahordozók behozatalának volumene nyolc százalékkal emelkedett, míg a kivitelé 59 százalékkal volt több, mint 2007-ben.

Az első öt hónapban az energiahordozók importvolumene 12, az exporté 36 százalékkal bővült. Ezen belül a kőolaj és kőolajtermékek behozatalának volumene 12 százalékkal emelkedett, míg exportvolumene 38 százalékkal volt több, mint a megelőző évben. A gázbehozatal volumene 2008 első öt hónapjában 14 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Ezen belül májusban a gázimportvolumen az előző év azonos szintjén maradt.

Az első öt hónapban az energiahordozók behozata 947,3 milliárd forint, kivitele 293,2 milliárd forintot volt. Ezen belül a kőolaj és kőolajtermékek behozata 483,7 milliárd, kivitele 189,6 milliárd forintot, a gázimport 351,3 milliárd forintot, a gázexport 20,7 milliárd forintot tett ki

Az idén január-májusban az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene nyolc százalékkal csökkent, az importé hat százalékkal emelkedett, míg a forgalom értéke - az élelmiszerek kiviteli, illetve behozatali árszintjének jelentős, 23, illetve 12 százalékos emelkedése mellett - 12, illetve 19 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában.

Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 2008. január-májusban kilenc, az onnan érkező behozatalé öt százalékkal nőtt, ezen belül májusban az export volumene négy százalékkal emelkedett, míg az importé két százalékkal csökkent. Az egyenleg továbbra is javulást mutat: az aktívum 2008 január-májusban 260 milliárd forinttal, 780 milliárdra emelkedett.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!