3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idén január-szeptemberben a külkereskedelmi mérleg 82,6 millió euró aktívumot mutatott, ami 297,2 millió euró javulást jelent a tavalyi 214,6 millió euró passzívumhoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

Az idén szeptemberben a külkereskedelmi forgalom volumene mind az exportban, mind az importban négy százalékkal volt több mint egy évvel korábban, miközben 2008. január-szeptemberben a kivitel és a behozatal volumene egyaránt nyolc százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.

A külkereskedelem szeptemberben 176,7 millió euró többlettel zárt, míg egy évvel korábban az aktívum 242,6 millió euró volt. A KSH korábban az előzetes adatok alapján azt közölte, hogy a külkereskedelmi mérleg január-szeptemberben 166 millió euró, míg szeptemberben 141 millió euró aktívummal zárt.

Az idén január-szeptember a behozatal 56,105 milliárd euró, a kivitel pedig 56,187 milliárd euró volt. Forintban számolva az import 13 916 milliárd forint, az export pedig 13 942 milliárd forint volt, az egyenleg pedig 25,9 milliárd forint aktívum.

Szeptemberben az import 6,583 milliárd euró, az export pedig 6,76 milliárd euró volt. Forintban számolva behozatal 1576 milliárd forintot, a kivitel pedig 1621 milliárd forintot tett ki, az aktívum elérte a 44,8 milliárd forintot.

Az idén az első kilenc hónapban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban 0,5 százalékkal csökkent, míg importban közel egy százalékkal emelkedett, így a cserearány 1,4 százalékkal romlott. Az időszak folyamán a forint a főbb devizákhoz képest összességében három százalékkal felértékelődött, ezen belül az euróval szemben egy százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 13 százalékkal erősödött.

A KSH adatai szerint szeptemberben a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene négy, illetve öt százalékkal volt több, mint az előző évben. Az export kismértékű növekedése elsősorban a Németországba irányuló közútijármű-kivitel - alacsony bázisszint melletti - növekedésének köszönhető. Ugyanakkor a forgalom mindkét irányában meghatározó szerepet játszó híradástechnikai eszközök exportja - a június óta tartó csökkenő tendenciát folytatva - négy százalékkal volt kevesebb, mint 2007-ben, miközben importja a tavalyi szinten maradt.

A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2008 első kilenc hónapjában nyolc, illetve öt százalékkal volt több, mint 2007 azonos időszakában. Az időszak egészét tekintve az exportforgalom főbb húzótermékei közül továbbra is az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kivitele és behozatala, valamint a vas és acél export.

Szeptemberben az energiahordozók behozatalának volumene 4 százalékkal volt kevesebb, mint 2007 azonos hónapjában. Ezen belül a gázbehozatal - az augusztusi csökkenés után - 28 százalékkal nőtt, míg a kőolajimport 23 százalékkal volt kevesebb mint egy évvel korábban.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!