Kádár Béla A JVSZ pódiumbeszélgetésén azt mondta, hogy most Magyarország a GDP 1,3 százalékát költi K+F tevékenységre, az uniós áltag 2 százalék. Kiemelte: a gyorsan fejlődő országokban a kutatás-fejlesztésre szánt összegek aránya a bruttó hazai termékhez képest a 4-5 százalékot is eléri.
Az egykori külgazdasági miniszter kifejtette: ez az ország versenyképességének további javítása érdekében is kiemelten fontos lenne. Rámutatott: Magyarország gazdasága továbbra is exportvezérelt, de a K+F tevékenység erősítése amiatt is elemi érdek, mert ez alapozhatja meg a beruházások jövőbeni bővítését. Hangsúlyozta: Magyarország csak a külgazdasági teljesítménye alapján tud felzárkózni az unió fejlettebb országaihoz. Kiemelte: a beruházási rátát mindenképpen emelni kellene, most a beruházások aránya a 2002-es szinten áll.
mfor.hu szerk: Itt valamit csúnyán elérthetett az MTI tudosítója, vagy valami zaj lehetett a kommunikciós csatornában. 2002-ben jóval magasabb volt a beruházási ráta.De még a beruházás értéke is.
Kádár Béla szerint a jövő évben megalakuló új kormánynak jelentős erőforrás-átcsoportosítást kellene végrehajtania a beruházások, a magyar gazdaság jövőbeni stratégiai területei és a humán erőforrások fejlesztése, például az oktatás részére a fogyasztás területéről.
Kupa Mihály, az Antall-kormány egykori pénzügyminisztere szerint az államháztartás maximum 3 százalékos hiányát a jövőben is szigorúan tartania kell a kormánynak, ez feltétele annak, hogy hosszabb távon az államadósság GDP-hez mért szintje csökkenjen.
Kupa Mihály felhívta a figyelmet arra, az export és az import volumene közötti olló a jövő évre vonatkozó prognózisok alapján szűkülni fog, ami akár kedvező is lehet, ha ez a beruházások jelentősebb bővülésével járna együtt. Kevésbé lenne pozitív, ha a lakossági, illetve a közösségi fogyasztás bővülését eredményezné az export-import olló szűkülése - fűzte hozzá. Kupa Mihály amellett érvelt, hogy az országnak a jövőben még inkább ki kell használnia az uniós forrásokat.
Kádár Béla hozzátette: nem feltétlenül megnyugtató a jövőre vonatkozóan az, hogy idén az első félévben a reálbérek jobban nőttek, mint a gazdaság teljesítménye. Mindkét volt miniszter kétségesnek tartotta a kormány által jövőre várt 2 százalékos gazdasági növekedést. Kádár Béla úgy fogalmazott: erős képzelőerő kell ahhoz, hogy ekkora bővülés legyen.
MTI