4p

A 2008-as zuhanás után tavaly a pénztárak ledolgozták a veszteség nagy részét. A szakemberek idén nem várnak további szárnyalást, de szerintük reális lehetőség van reálhozamok elérésére.

Küzdelmesebb év lehet a mostani a magánnyugdíjpénztárak számára, mint 2009 volt, a cégek várhatóan csak akkor tudnak majd jó hozamokat elérni, ha rugalmasan tudnak bánni a rájuk bízott pénzzel, megfelelően tudják kezelni a kockázatokat - mondta el az mfor.hu kérdésére Pillár Zsolt, a Generali Alapkezelő befektetési igazgatója.

Jó esetben idén sem lehet panasz a hozamokra

A 2008-as rekordgyenge év után az akkor elveszített vagyon nagy részét tavaly vissza is szerezték a nyugdíjpénztárak, azonban a szakértők már az év elején egyetértettek abban, hogy még egy ilyen jó év aligha jön, mint a 2009-es.

Pillár Zsolt elmondta: ők a jelenlegi 5,75 százalékos szintről még 25 bázispontos kamatcsökkentést várnak, aztán ott egy időre megállhat az alapkamat süllyedése. A kötvénypiacokon pedig a hosszú papírok jelenleg 7 százalék körüli hozama még pozitív hangulat esetén sem tud jelentősen csökkenni. Éppen ezért összességében a kötvénypiacokon 8 százalék körüli hozamokkal számol a Generali Alapkezelő szakembere.

"A részvénypiacokra idén várhatóan visszatérnek a fundamentumok, az már most látszik, hogy a likviditásbőségnek vége van. Szerintünk nem lesz egyértelmű trend 2010-ben, akár egy-két negyedév is lehet negatív. Azonban ha 2010 végén konkrét jelei lesznek a kilábalásnak, akkor lehet egy jó negyedik negyedév, amelynek során a befektetők megint előre beárazzák a pozitív híreket" - vázolta fel Pillár Zsolt.

Összességében a növekedési portfóliók hozama akár 10-12 százalékos is lehet, a kevésbé kockázatos klasszikus és kiegyensúlyozott portfóliók pedig 7-8 százalékos hozamokat érhetnek el. "Ez egy optimista szcenárió, azt gondolom, hogy az idei év nehéz lesz a pénztárak számára. Ugyanakkor szerintem kisebb lesz a hozamok szórása, mint 2009-ben" - tette hozzá a Generali Alapkezelő befektetési igazgatója.

Élénkíthetik a magyar piacot

Egy tavaly augusztusban született rendelet értelmében idén októbertől a nyugdíjpénztárak növekedési portfóliójának legfeljebb 35 százaléka lehet nem forintban denominált eszközökben. A kormány nem titkolt célja ezzel a lépéssel a hazai piac élénkítése volt, azonban az elmúlt hónapokban rengeteg kritikát kapott a rendelet. "A pénztárak nem tudnak mit kezdeni az ügyfelek pénzével a magyar piacon" - fogalmazott az mfor.hu-nak adott interjújában tavaly Benczédi Balázs, az ING Alapkezelő vezérigazgatója.

"Eddig nem volt érzékelhető, hogy bármiféle fékező hatása lett volna a rendeletnek, s az elmúlt fél év nem támasztotta alá a hatályba lépését megelőző aggodalmakat sem. Ráadásul azok a pénztárak, amelyek már a tavalyi évben megfeleltek a növekedési portfóliók vonatkozásában előírt 35 százalékos limitnek és magyar eszközökbe fektettek, igen jó hozamokat produkáltak, köszönhetően a hazai részvény- és kötvénypiacok egymást erősítő hatásának" - mondta el Pillár Zsolt.

A Generali Alapkezelő befektetési igazgatója szerint leginkább a kis- és közepes részvények profitálhatnak az új szabályból a magyar tőzsdén, így a pénztárak jelentős összeget fektethetnek például a Rába vagy az RFV papírjaiba. "Sokan azzal próbálják erősíteni a diverzifikációt a portfóliókon belül, hogy kisebb kapitalizációjú papírokba fektetik a rájuk bízott pénzt" - érvelt Pillár Zsolt.

A szakember szerint azt nem lehet pontosan megjósolni, mennyi pénz áramolhat a magyar részvénypiacra a szabályozás megváltozásával, ugyanis az egyes pénztárak nem egységes stratégiát követnek. Ha valaki kockázatkerülő, akkor mondjuk kevesebb részvényt és több kötvényt vesz.

Sokan megvárják a választásokat

"A növekedési portfóliók devizakitettségét korlátozó rendeletnek szeptember 30-a után kell megfelelni a nyugdíjpénztáraknak, ám ezzel összefüggésben a benchmarkok átalakítására irányuló szándékot egyelőre nem tapasztaltunk ügyfeleink részéről. Azon szereplők, amelyek jelenleg még 35 százalékot meghaladó mértékű devizaeszközt tartanak, a következő hónapokban növelni fogják hazai kitettségüket, s így stabilizáló erőt jelenthetnek a részvény- és kötvénypiacokon" - vélekedik a Generali szakembere.

Pillár Zsolt hozzátette: vannak olyan ügyfeleik, akik még nem döntöttek arról, mennyire kockázatos stratégiát választanak, ezért nem kezdték meg egyelőre a portfóliójuk átalakítását. Sokan a komoly döntéssel meg akarják várni a tavaszi parlamenti választásokat, utána még mindig lesz pár hónapjuk arra, hogy döntsenek.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!