Az előrejelzéseket az Ázsiai fejlesztési Bank (ADB) tette közzé kedden, és növekedési prognózisának visszafogását azzal indokolta, hogy lassul az amerikai gazdaság, amely az ázsiai exportlehetőségeket szűkíti, és az országok belső fogyasztása is mérsékeltebb lehet a magas olajár következményei miatt. Egyedül Thaiföld lesz az, ahol az eddig vártnál gyorsabb növekedés is lehetséges, vélik az ADB elemzői.
Az idei év hátralévő részében és jövőre sem mérséklődik az infláció Ázsiában, tartják magukat a magas energia- és élelmiszerárak.
Mindenesetre az ázsiai GDP-növekedési ütemek ezentúl is messze meghaladják a fejlett országokéit. A fejlett piacok gyengesége közvetve érződik az exportlehetőségek valamelyes szűkülésében, de ebben a helyzetben még nagyobb a jelentősége annak, hogy az ázsiai exportcikkek olcsók. E közvetett hatásokon kívül nincs semmi, ami a fejlett országok piacai részéről fenyegetné az ázsiai fejlődést.
Az ottani inflációt a globális hatásokon - olajár, élelmiszerár - kívül az is növeli, hogy mind szélesebb társadalmi rétegek jelennek meg fogyasztóként a piacon. Az inflációt fékezni kell, az ázsiai gazdaságokat, főleg Kínáét hűteni kell - inkább belső pénzellátási és kamatintézkedések fékezhetik az ázsiai gazdaságokat, semmint a fejlett piacok lassulása.
A bank szerint Kínában a GDP-növekedés üteme idén 9,9 százalékos, jövőre 9,7 százalékos lesz, az évi tíz vagy több százalékos gazdasági növekedés öt évig tartó korszaka véget ér. Az infláció viszont a korábban jósolt 5,5 százalékról hét százalékra szökik fel 2008-ban a világ legnépesebb országában.