2p

Bővült a hazai reálgazdaság februárban, de lassuló ütemben, továbbra is főként a külső konjunktúra jelenti a hajtóerőt, a Világgazdaság mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) 0,27 százalékos gazdasági bővülést jelzett a hónapra.

A gyia összetevői közül öt a csökkenés irányába hatott, és csak négy a növekedésbe, egy indikátor pedig stagnált. A reálkamat szintje a jegybanki kamatemelések és a csökkenő infláció miatt növekedett, ez fékezi a gazdaságot. Ugyancsak a lassulás irányába hatott a gazdaság aktivitásával általában együtt mozgó pénzkínálat is. Növekedett a rövid és a hosszú futamidejű állampapírok hozamkülönbözete, ez a beruházások fékezését indukálja.

Az elmúlt két hónap esése után visszakapaszkodott a budapesti tőzsdeindex, a BUX, ez a nagyvállalati kör eredményességére utal. Ugyanezt támasztja alá az ipari termelés fellendülése, amely a legjelentősebb tényező volt a gyia emelkedése mögött.

A belső keresletre utaló gyia-összetevők viszont kevésbé pozitív képet mutatnak. A reálkeresetek már második hónapja stagnáltak. A munkakeresés átlagos időtartama tovább növekedett, már 19 hónapot tesz ki. Az ipar belföldi eladásai – folytatva a több hónapos trendet – ugyancsak visszaestek. Ezzel szemben a fogyasztási hitelek állománya váratlanul növekedésnek indult, ez arra utalhat, hogy a lakosság már kevésbé pesszimista a jövőt illetően. Megjegyzik ugyanakkor, hogy ez önmagában még kevés ahhoz, hogy fordulatról lehetne beszélni és az év során elkerülhetetlennek látszik az exportlendület mérséklődése is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!