3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai Kereskedelmi Minisztérium közép-európai idő szerint fél háromkor tette közzé az idei első negyedéves amerikai GDP előzetes adatát. A szaktárca által kiadott statisztika szerint az Egyesült Államok bruttó hazai összterméke a 2010. januártól márciusig tartó periódusban 3,2 százalékkal nőtt a megelőző negyedév 5,6 százalékos dinamikájával szemben, évesítetten. Ezzel lényegében az is elmondható, hogy az elmúlt félév gazdasági teljesítménye 2003 második féléve óta a legerősebbnek számít.

A Bloomberg és a Thomson Reuters által készített elemzői felmérés szokás szerint nagy eltéréseket mutatott abban a tekintetben, hogy az egyes elemzők hogyan látták az egyes szegmensek hozzájárulását a fő adathoz. A Bloomberg konszenzusa 3,3 százalékos expanzióval számolt és a megkérdezett 85 elemző prognózisa 1,8 százalék illetve 4,5 százalék között szóródott. A Reuters felmérés 3,4 százalékos GDP növekedési ütemet prognosztizált elöljáróban, itt 1,8 százalék és 4,7 százalék között alakultak a várakozások. Összességében tehát azt lehet mondani, hogy a vártnál hajszálnyival ugyan, de gyengébb lett a tényadat.

A munkaerőpiaci trend és a gazdasági növekedés fenntarthatósága szempontjából kulcsfontosságú lakossági fogyasztás kapcsán kritikus lesz a május 7-i, amerikai munkaerőpiaci jelentés, illetve azt megelőzően a május 5-i ADP jelentés. A népszámlálás hatásait kiszűrő trendet ugyanis az ADP által számított foglalkoztatottság változást lekövető adat sokkal jobban mutatja, hiszen ez utóbbi csak a magánszektor elbocsátásait és munkaerő felvételeit követi. A várakozások szerint úgy tűnik, hogy 2008. január óta először vehettek fel több embert (+30 ezer fő) a magánszférában, mint amennyit elbocsátottak.  Ennek tartóssága természetesen csak akkor bizonyosodik be, ha több egymást követő hónapban is pozitív lesz az adat. Azonban ennek fényében, úgy véljük, hogy a Fed is felülvizsgálhatja a kamatpolitikáját és így a második félévben akár egy amerikai kamatemelés sem kizárt - olvasható az Equilor elemzésében.

A mai jelentéssel kapcsolatban abszolút pozitívnak számít, hogy már az egymást követő harmadik negyedévben mutat növekményt a bruttó hazai össztermék, az adatok mélyére pillantva pedig az látszik, hogy ebben már a lakossági fogyasztásé a főszerep. Önfenntartó növekedésről és ennek pozitív hatásairól a több régióra (pl. Európa) tehát csak akkor beszélhetünk, ha a 300 millió fős amerikai lakosság fogyasztásai tartósan stabilan alakulnak majd, vagyis itt arra kell majd figyelni a felülvizsgált adatok esetében, hogy a mostani 2,6 százalékos hozzájárulás hogyan változik.

Az adatok fényében nem várnak komolyabb piaci reakciót az Equilor szakemberei, különösen annak fényében, hogy a tényleges adat kerekítés nélkül 3,24 százalékos lett. Egy hajszálnyival jobb adat esetén pedig már azt lehetett volna mondani a kerekítés egyszerű szabályai alapján, hogy a tényadat abszolút megfelelt a várakozásnak, hiszen a Bloomberg konszenzus 3,3 százalékos növekményt várt.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!