A brit statisztikai hivatal (ONS) kedden ismertetett első becslése szerint a hazai össztermék (GDP) 2015 első három hónapjában 0,3 százalékkal nőtt a tavalyi negyedik negyedévhez mérve, és 2,4 százalékkal volt magasabb, mint 2014 első negyedében. A tavalyi negyedik negyedévben 0,6 százalékos növekedést mértek a brit gazdaságban negyedéves összevetésben, az éves összevetésű növekedés pedig 3 százalékos volt. A tavalyi év egészében átlagosan 2,8 százalékkal emelkedett a brit GDP.
A statisztikai hivatal kiemelte ugyanakkor azt is, hogy a brit GDP-érték most már 4 százalékkal meghaladja a recessziós évek előtt, 2008 első negyedében mért legutóbbi csúcsértéket. Az ONS becslése szerint az akkori csúcs és a 2009 második negyedében elért mélypont között 6 százalékkal zuhant a brit hazai össztermék.
Vicky Redwood, a Capital Economics főközgazdásza a számokkal kapcsolatban közölte: kétli, hogy a brit gazdaság tartósan lassuló növekedési pályára állt. A szakértő szerint ugyanis a brit háztartások reáljövedelme várhatóan 2001 óta nem látott ütemben bővül az idén, és az üzleti szektor beruházási terveit jelző felmérések is meglehetősen jó összképet mutatnak a jövő heti brit parlamenti választásokhoz kapcsolódó politikai bizonytalanságok ellenére. Az idei első negyedévi lassulást egyedül a pénzügyi és üzleti szolgáltatási szektor gyengébb teljesítménye okozta, amely - a ház számításai szerint - önmagában 0,4 százalékponttal fogta vissza a negyedéves összevetésű GDP-növekedést. Vicky Redwood szerint ennek alapján nincs szó a brit gazdaság szélesebb bázisú lendületvesztéséről. Becslése szerint a GDP az idei egész évben "tisztes ütemben", 2,5-3 százalékkal bővül.
A brit monetáris politikára jelenleg gyökeresen ellentétes irányú folyamatok hatnak. A gazdasági növekedés az első negyedévi lassulás ellenére továbbra is a leggyorsabb a hét vezető ipari hatalom (G7) csoportján belül, és a munkanélküliség is ütemesen csökken, mindezt azonban történelmi mélységekben járó infláció kíséri. Nagy-Britanniában februárban és márciusban is zéró volt a tizenkét havi infláció, először azóta, hogy az ONS 1988-ban elkezdte az éves összevetésű fogyasztói árindexek havi közlését.
A Bank of England számára a kormány által előírt követendő inflációs cél 2 százalék. Ha ettől a céltól a tizenkét havi infláció bármelyik irányban 1 százalékpontnál nagyobb mértékben eltér, a brit jegybanktörvény alapján a Bank of England kormányzója nyílt levélben köteles magyarázatot adni a brit pénzügyminiszternek az okokról.
Mark Carney, a Bank of England tavaly nyáron munkába állt kanadai kormányzója kinevezése óta negyedszer volt kénytelen megírni ezt a levelet George Osborne pénzügyminiszternek, a tizenkét havi brit fogyasztói árindex ugyanis december óta folyamatosan több mint 1 százalékponttal a 2 százalékos cél alatt jár.
A Bank of England 2009 márciusa óta 0,50 százalékon tartja alapkamatát. Az inflációs ütemhez hasonlóan ez is abszolút mélységi rekord: a bank alapítása - 1694 - és a 0,50 százalékos alapkamat elérése között eltelt 315 évben soha nem csökkent 2 százalék alá az irányadó brit jegybanki kamat.
MTI