Az ágazat beszerzési menedzser indexe (PMI) 55,5 pontra csökkent a májusi, 33 havi csúcsnak számító 56,2 pontról.
A kávéházaktól a pénzintézetekig közel 2 ezer cég beszerzési menedzserének megkérdezése alapján számolt mutató még így is bőven a növekedést és a visszaesést elválasztó 50 pontos határ felett van, és a hétfői, végleges adat meghaladja az 55,4 pontot valószínűsítő előzetes becslést is. Az adatok azonban arra utalnak, hogy a növekedés lassult a meghatározó jelentőségű gazdasági ágazatban, ami a 16 országból álló euróövezet hazai össztermékének (GDP) mérsékelt bővülését vetíti előre a következő negyedévekre.
Az almutatók közül az új rendelések indexe 52,8 pontra csökkent a májusi 54,2 pontról. A mutatót főként a németországi adatok húzták le, amelyek azt mutatják, hogy tavaly november óta először csökkent a szolgáltatási szektor rendelésállománya az euróövezet legnagyobb országában. A foglalkoztatási almutató ugyanakkor némileg javult, 50,6 pontra emelkedett a májusi 50,5 pontról.
A szolgáltatási szektor hétfőn megjelent, és a feldolgozóipar múlt heti végleges PMI-adataiból képzett összetett PMI az előzetes becslésnek megfelelően alakult, 56,0 pontra csökkent júniusban az előző havi 56,4 pontról. Ebben az indexben is megmutatkozik a rendelésállomány bővülésének lassulása; a növekedés ugyan tizedik hónapja tart, de február óta a legcsekélyebb mértékű volt júniusban.
A PMI-számítások előnye, hogy jóval gyorsabban készülnek el, mint az állami statisztikai hivatalok hatalmas minták alapján készülő felmérései, és az ágazati várakozásokat kifejező indexek megbízhatóan jelzik előre a gazdaság egészének alakulását, a piacok ezért nagy figyelemmel kísérik a mutatószámok alakulását.
Az euróövezet a tavalyi harmadik negyedévben kapaszkodott ki a második világháború utáni korszak legmélyebb recessziójából, de a növekedés azóta lassú ütemű, és a mérvadó előrejelzések szerint az idei második negyedévben is csak 0,5 százalékos GDP-növekedés várható.
MTI/Menedzsment Fórum