4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Nem gondolom, hogy az Európai Unió részéről jogi értelemben kritika érheti majd a magyar válságadókat, ugyanis az uniós szabályok szerint ezek nem minősülnek forgalmi adóknak, holott közgazdaságilag annak tekinthetők" - mondta egy szerdai sajtóbeszélgetésen László Csaba, a KPMG adópartnere. A volt pénzügyminiszter szerint ha sikerül bevezetni 2013-tól a 10 százalékos társasági adót mindenkire, akkor az komoly versenyelőnyt jelenthet Magyarország számára. Mfor.hu-tudósítás.

Egyelőre nehéz levonni a kormány meghozott adóintézkedéseinek mérlegét, a pontos hatás viszont az érintett ágazatokban majd azon fog múlni, hogy a válságadóval érintett cégek hogyan reagálnak. A 2013-tól tervezett 10 százalékos társasági adó mindenképp pozitív lehet a befektetések szempontjából, azonban legalább fél évnek el kell telnie, mire ezek az áldásos hatások látszanak majd.

Globális trend itthon is

A KPMG legfrissebb felmérése szerint a vizsgált országokban a tavalyi 24,03 százalékról 23,45 százalékra csökkent a társasági adó átlagos mértéke. Ebből is az látszik, hogy a társasági adó csökentése globális trend, ettől csak Mexikó tért el az elmúlt időszakban az adóemeléssel - hangzott el a cég szerdai sajtóbeszélgetésén.

"Az is látszik világviszonylatban, hogy nem lehet csak a meghirdetett társasági adókulcsot figyelembe venni, rengeteg olyan egyéb adó van, mely befolyásolja a cégek összes terhelését" - mondta László Csaba. Ilyen volt például hazánkban az elmúlt években alkalmazott 4 százalékos különadó.

A szakember szerint az látszik, hogy egyrészt nőtt a kormányok és az adóhivatalok szigora az ellenőrzésben, másrészt a válság és a társasági adó csökkentése miatt kieső bevételeket az indirekt adókkal, átmeneti terheléssel igyekeznek kompenzálni. "A társasági adón túl a bányajáradékok, zöld adók és az ingatlanadók kerülhetnek előtérbe a következő években" - emelte ki az adószakértő.

"Ez a globális trend hazánkban is megfigyelhető: a társasági adó 19-ről 10 százalékra csökkentése mellett a kormány bevezette a válságadókat átmenetileg" - hangsúlyozta László Csaba. Szerinte a 2013-tól tervezett 10 százalékos társasági adó az egyik legalacsonyabb lenne Európában, miközben a forgalmi adó nálunk a legmagasabb.

Kicsi az esély arra, hogy elkaszálják a válságadókat

A KPMG szakembere szerint a hazánkban bevezetett válságadók közgazdasági értelemben forgalmi adóknak tekinthetők, az uniós szabályozás szerint azonban nem esnek abba a kategóriába. Éppen ezért kicsi az esély arra, hogy Brüsszelben aggályok merüljenek fel a különadókkal kapcsolatban. "Nyilvánvalóan az érintett iparágaknak nem esik jól az újabb adó, azonban nem hiszem, hogy jogi értelemben bárkinek is lenne esélye küzdeni ellene" - mondta László Csaba.

"Összességében nehéz megítélni a kormány által meghozott adóintézkedések hatását. A mérleget az érintett ágazatokban majd csak akkor tudjuk levonni, ha kiderül, hogy a válságadók által sújtott cégek hogyan reagálnak az átmeneti terhelésre" - véli a KPMG adópartnere.

A világon is megfigyelhető tendencia, hogy a nehezen mozgatható iparágakat sújtják különadóval. Az adószakértő szerint itthon sem kell azoknak a cégeknek újab válságadóktól tartaniuk, melyek gyorsan tudják változtatni a helyüket földrajzilag.

Kérdés, szétaprózzák-e a profitot

A kormány tervei szerint 2013-ig 500 millió forint bevételig csökken 10 százalékra a társasági adó, majd azt követően minden cégnek egységesen az alapján a kulcs alapján kell adóznia. László Csaba szerint a következő évek kérdése az lesz, hogy a cégek tulajdonosai elkezdik-e szétaprózni a profitot. Ennek elvileg a magyar cégstruktúra is kedvezne, hiszen ma jellemzően több vállalat van egy befektető kezében.

A szakember szerint az alacsonyabb társasági adó főleg a stabilan magas jövedelmezőségű iparágakban lehet szempont, azonban azt illúzió lenne várni, hogy néhány hónap alatt tömegesen indulnak meg a befektetések hazánk felé. Az ilyen hatások csak fél-egy-másfél éves időtávon lehetnek majd kézzelfoghatóak, de ehhez az európai növekedési kilátásoknak is tovább kell javulniuk.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!