A KSH legfrissebb statisztikája szerint a nyár végére szinte teljesen beépült a fogyasztói árakba a kormány eddigi két rezsicsökkentési intézkedéscsomagjának a hatása. 2012 év végéhez képest a szemétszállítási díjak 8,2, a csatornadíjak 9,3 és a vízdíjak 9,5 százalékkal lettek olcsóbbak, míg a palackos, valamint a vezetékes gázért pontosan 10 százalékkal fizetünk kevesebbet. A távfűtés és az elektromos áram ára pedig még a megcélzott szintnél is egy hajszállal jobban csökkent, 10,1 százalékkal. Ennek ellenére nem ez a két termékkör vezeti a leginkább olcsóbbá válók listáját. A tojás ugyanis decemberhez képest 18,1 százalékkal kerül kevesebbe.
A lista másik végén, vagyis a leginkább dráguló termékek között – szezonális hatásoknak is köszönhetően – az üdülési szolgáltatások állnak. Ha valaki augusztusban külföldön akart üdülni, akkor 29,6 százalékkal kellett többet fizetnie, mint decemberben, de az egyéb távolsági utazások is 21,9 drágultak. 10 százalék feletti mértékben nőtt a friss hazai és déligyümölcsök (22,4 százalék), valamint a bor ára is (11,2 százalék). Bár a trafikrendszer átalakítása során 10 százalékra megnövelt kiskereskedelmi árrés miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) stábja 16 százalékos drágulással "riogatott", a KSH eddig "csak" 7,8 százalékos drágulást jegyzett fel decemberhez képest, amiben ráadásul a februári jövedéki adóemelés 5,3 százalékos hatása is benne van.
Beépült a rezsicsökkentés második köre
Visszatérve a rezsicsökkentések második körére, a csatorna, és vízdíj, valamint a szemétszállítás és palackos gáz 10 százalékos mérséklése összesen 0,336 százalékponttal hozza lejjebb az idei évi és a 2014-es pénzromlási ütemet. Ha megnézzük a júliusban és az augusztusban kimutatott hatást, akkor azt láthatjuk, hogy a két elmúlt hónapban ebből összesen 0,31 százalékpont meg is valósult.
Ráadásul - ahogy fentebb írtuk - a palackos gáz ára immár 10 százalékkal alacsonyabb a decemberinél, így ennek a terméknek az árcsökkentési hatása részben már július előtt beépült. A másik három szolgáltatás esetén pedig összesen (felfele kerekítve) már csak 0,01 százalékpontos hatást várhatunk az inflációban, ami szinte a nullával megegyező.
A maginfláció meglepetésre nőtt
Ahogy azt már reggel megírtuk, augusztusban a fogyasztói árak éves növekedési üteme újra több évtizedes mélypontra esett 1,3 százalékkal. Júliushoz képest az árak 0,3 százalékkal lettek alacsonyabbak. A nyugdíjaskosárban szereplő termékek árváltozása pedig még kedvezőbb képet mutat, éves összevetésben mindössze 1,1 százalékos drágulást lehet megfigyelni, míg az előző hónaphoz 0,4 százalékos a csökkenés.
A KSH által képzett termékcsoportok közül csak a szeszes italok, dohányáruk (+0,9%) és az egyéb cikkek, üzemanyagok (+0,3%) ára tudott nőni. A szezonális hatásoknak megfelelően nagyot estek viszont a ruházkodási cikkek árai (-2,1%).
Ugyan az 1,3 százalékos pénzromlási ütem jóval alacsonyabb az elemzők által vártnál, a MNB további kamatvágásait nemcsak a kedvezőtlenebbé váló nemzetközi hangulat teszi bizonytalanná, hanem a maginfláció is, amely 3 százalékra emelkedett. Ennek fényében különösen érdekes lesz a jegybank által figyelt inflációs mutatók alakulása, melyet holnap tesz közzé az MNB.
mfor.hu