3p

Londoni elemzők szerint nem zárható ki, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az egymás után végrehajtott három kamatcsökkentés után most szünetet kezd az enyhítési ciklusban, megvárva a kockázati környezet további alakulását.

Több nagy londoni elemző is kiemeli, hogy a monetáris tanács közleménye szerint a testület akkor fontolja majd meg a további enyhítést, ha "a következő hónapokban" hozzáférhetővé váló adatok igazolják a piaci hangulat javulásának tartósságát.

A Morgan Stanley és a Barclays elemzői is összevetették ezt a szövegrészt az előző, szeptemberi kamatcsökkentéshez fűzött közleménnyel, amelyben csak annyi állt, hogy a tanács a további enyhítést a piaci hangulat javulásának tartóssága esetén fontolja meg. A Morgan Stanley elemzőinek értelmezése szerint "a következő hónapokban" kitétel beillesztése a mostani közleménybe akár utalás is lehet arra, hogy az MNB enyhítési szünetre készül. A ház szakértői szerint az mindenesetre meghatározó jelentőségűnek tűnik, hogy az MNB "ismét meglehetősen alacsonyra szabta az akadályt" a további kamatcsökkentések előtt.

A Morgan Stanley elemzői szerint azonban az eddigi 0,75 százalékpontnyi kamatcsökkentés után jó esély van arra, hogy napirendre kerül a monetáris enyhítés ütemének lassítása, és a mostani kamatdöntéshez fűzött közlemény szövegezése - vagyis "a következő hónapokban" kifejezés alkalmazása - erre utalhat. Összességében a cég szakértői lehetségesnek tartják, hogy az MNB monetáris tanácsa decemberre halasztja a következő csökkentést. A ház elemzői hozzátették ugyanakkor: változatlanul arra számítanak, hogy a gyenge gazdasági teljesítmény megelőzi az inflációs aggodalmakat a monetáris döntések során, és ennek alapján az MNB-alapkamat a jelenlegi 6,25 százalékos szintről is jelentősen tovább csökken. A Morgan Stanley elemzőinek alapeseti előrejelzése az, hogy a magyar jegybank irányadó kamata az idei év végéig 6 százalékra, 2013-ban 5 százalékra csökken.

Hasonló előrejelzést adtak a Barclays közgazdászai. Közölték: fenntartják azt a véleményüket, hogy a monetáris tanács havi 0,25 százalékpontos ütemezésekkel 5 százalékig fogja csökkenteni az MNB-alapkamatot, ha a Magyarországgal kapcsolatos piaci kockázati érzet, amely javult az elmúlt időszakban, nem kezd romlani. A Barclays elemzői szerint az MNB kamatdöntéseinek fő meghatározó tényezője a forint árfolyam-stabilitása lesz.

A Goldman Sachs (GS) szakelemzői szerint is várhatóan folytatódik a fokozatos enyhítési ciklus, amíg ezt a forintárfolyam, valamint az állampapír-hozamok és a piaci finanszírozási kondíciók megengedik.

A GS elemzői közölték, hogy várakozásuk szerint - legalábbis egyelőre - a külső likviditási kondíciók valószínűleg támogató jellegűek maradnak, és ez 0,75 százalékpontnyi további MNB-kamatcsökkentést tesz lehetővé. Ennek alapján a ház szakértői 5,5 százalékos MNB-alapkamatot várnak jövő nyárra. A Goldman Sachs elemzői elismerik, hogy ez valamivel óvatosabb előrejelzés a piac által ugyanerre az időre beárazott 1 százalékpontos kamatcsökkentésnél, véleményük szerint azonban "a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának alacsony szintje", az újabb IMF/EU-megállapodás halványuló kilátása, valamint a magyar gazdaság erőteljes függése a külső finanszírozási kondícióktól erősíti a további monetáris pálya már most is jelentős bizonytalanságát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!