2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rosszul állnak a bankok világszerte a tőkemegfelelési szabályokat rögzítő Bázel II alkalmazására való felkészülésben, mintegy felük, köztük a magyarországi bankok többsége, még csak a helyzetértékelés elején tart - derül ki a KPMG felméréséből.

Mi a Basel II?

A bázeli folyamat célja, hogy egységes tőkemegfelelési szabályokat dolgozzon ki a pénzintézetek kockázatainak fedezésére. Az első lépést az 1988-as Bázeli Egyezmény jelentette, majd egy évvel később a csatlakozó direktívákat rögzítették. Az első szabályok a nemzetközi pénzpiacokon működő bankok kockázataira képzett szavatoló tőke számításának módját tartalmazták. Az évek során azonban mind a bankokra értelmezett kockázatok köre, mind az érintett pénzintézetek köre jelentősen bővült, ezért új szabályozás kidolgozása vált szükségessé. A Basel II (vagy más néven az Új Egyezmény) a 2007-ig bevezetendő eljárásokat és adatszolgáltatási szabályokat rögzíti.

A Basel II (más néven Új egyezmény) új, hárompilléres koncepcióra épül:

  • Az I. pillér minimumot állapít meg a szavatolótőke-követelményre vonatkozóan - a bankoknak rendelkezniük kell ezzel a tőkeösszeggel a különböző típusú kockázatok fedezetére. A Basel II nagymértékben javítja a hitelkockázat tőkekövetelményének számítását, továbbá előírja, hogy a bankok megfelelő tőkével rendelkezzenek a működési kockázatok - vagyis a nem kielégítő vagy rossz belső folyamatokból, emberi tényezőkből és rendszerekből vagy külső eseményekből származó kockázatok - fedezetéhez.

  • A II. pillér felügyeleti előírásokat határoz meg, konkrét felülvizsgálati feladatokat ad az igazgatóságnak és a felső szintű vezetésnek, így megerősíti a belső ellenőrzés és más vállalatirányítási gyakorlatok alapelveit, ahogyan azt világszerte a helyi szabályozások megkövetelik - például a Sarbanes-Oxley az Egyesült Államokban, az FSA szabályzat és útmutató az Egyesült Királyságban, a Kon TraG Németországban és a CoCo Kanadában.

  • A III. pillér jóval nagyobb mértékű közzétételt ír elő a bankok számára a piaci fegyelem hatékonyabbá tétele érdekében. A vezetőség számára az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy egyensúlyt teremtsenek a Basel II által előírt nagyobb átláthatóság és az IFRS követelményei között, az erőfeszítések duplikációjának elkerülése és a beszámolókészítés következetességének biztosítása érdekében.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!