Mi a Basel II?
A bázeli folyamat célja, hogy egységes tőkemegfelelési szabályokat dolgozzon ki a pénzintézetek kockázatainak fedezésére. Az első lépést az 1988-as Bázeli Egyezmény jelentette, majd egy évvel később a csatlakozó direktívákat rögzítették. Az első szabályok a nemzetközi pénzpiacokon működő bankok kockázataira képzett szavatoló tőke számításának módját tartalmazták. Az évek során azonban mind a bankokra értelmezett kockázatok köre, mind az érintett pénzintézetek köre jelentősen bővült, ezért új szabályozás kidolgozása vált szükségessé. A Basel II (vagy más néven az Új Egyezmény) a 2007-ig bevezetendő eljárásokat és adatszolgáltatási szabályokat rögzíti.
A Basel II (más néven Új egyezmény) új, hárompilléres koncepcióra épül:
- Az I. pillér minimumot állapít meg a szavatolótőke-követelményre vonatkozóan - a bankoknak rendelkezniük kell ezzel a tőkeösszeggel a különböző típusú kockázatok fedezetére. A Basel II nagymértékben javítja a hitelkockázat tőkekövetelményének számítását, továbbá előírja, hogy a bankok megfelelő tőkével rendelkezzenek a működési kockázatok - vagyis a nem kielégítő vagy rossz belső folyamatokból, emberi tényezőkből és rendszerekből vagy külső eseményekből származó kockázatok - fedezetéhez.
-
- A II. pillér felügyeleti előírásokat határoz meg, konkrét felülvizsgálati feladatokat ad az igazgatóságnak és a felső szintű vezetésnek, így megerősíti a belső ellenőrzés és más vállalatirányítási gyakorlatok alapelveit, ahogyan azt világszerte a helyi szabályozások megkövetelik - például a Sarbanes-Oxley az Egyesült Államokban, az FSA szabályzat és útmutató az Egyesült Királyságban, a Kon TraG Németországban és a CoCo Kanadában.
-
- A III. pillér jóval nagyobb mértékű közzétételt ír elő a bankok számára a piaci fegyelem hatékonyabbá tétele érdekében. A vezetőség számára az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy egyensúlyt teremtsenek a Basel II által előírt nagyobb átláthatóság és az IFRS követelményei között, az erőfeszítések duplikációjának elkerülése és a beszámolókészítés következetességének biztosítása érdekében.