5p

Az IMF-kölcsön bejelentése után a piacok azt remélték, hogy megnyugszanak a kedélyek, és stabilizálódik a helyzet. Ám úgy tűnik, erre még várni kell. Kiszivárgott hírek szerint ma már odáig jutottunk, hogy a felelős hatóságok sem értenek egyet alapkérdésekben, a forint árfolyama bizonytalan, és a politikában, a nemzeti csúcstalálkozón kialakult párbeszéd is véget ért. Közben a PSZÁF felfüggesztette az ingatlanalapok befektetési jegyeinek forgalmazását, ami felveti a magyar ingatlanpiac és az ezen alapuló hitelezési üzletág megingásának veszélyét. Ráadásul pénteken a Moody’s, hétfőn pedig a Fitch is leminősítette Magyarországot. Mfor.hu háttér.

 Egyértelmű üzenet a hitelminősítőktől (Mfor-montázs)

A pénteki nap legrosszabb híre a kora délutáni órákban „robbant”: az egyik legtekintélyesebb hitelminősítő intézet, a Moody’s - kihagyva a megszokott várakozási időt - azonnali hatállyal leminősítette a magyar államadósság besorolását.

Jonathan Schiffer, a Moody's Investors Service alelnöke ezt a gyorsaságot azzal indokolta, hogy a globális likviditás összeroppanása nagyon gyors folyamat volt. Emiatt a cég úgy döntött, nem követhető a szokásos eljárás, vagyis a leminősítés előtt először a negatív kilátás, majd a negatív figyelőlistára vétel.

Tartós egyensúlyi problémák


Az elemző intézet a továbbiakban arra hivatkozott: egyre valószínűbb, hogy a nemzetközi pénzpiaci turbulencia tartós lesz, ami nagyban nehezíti a külső finanszírozást. Magyarország egyensúlyi problémái továbbra is fennállnak, ezért az ország a negatív világgazdasági folyamatoknak továbbra is erősen kiszolgáltatott. Azt is megpendítette, hogy hiába csökken a jövőre az államháztartási deficit a GDP három százaléka alá, a csekély gazdasági növekedés miatt tovább növekszik majd az államadósság.

A hitelminősítő azzal a következtetéssel is előállt, hogy az IMF-től és az EKB-tól nemrégiben felvett hitelek tovább rontják az ország mutatóit. Így tehát nagy kérdés, hogyan és mikorra állítható helyre a külföldi befektetők körében a szakértők által hangoztatott megtört bizalom.

A hitelminősítő nem állt meg az államadósságnál, hanem még aznap este nyolc magyar bankot minősített vissza. Eszerint az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a CIB Bank, a Kereskedelmi és Hitelbank, az MKB Bank, az Erste Bank Hungary, a Budapest Bank és az MFB hosszú és rövid futamú devizabankbetéti osztályzatai változnak az eddigi "A2/Prime-1"-ről "A3/Prime-2"-re. A Moody's az új - változatlanul elsőrendű - osztályzatokra további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást léptetett érvénybe a régi besorolások stabil kilátása után, csakúgy, mint a szuverén besorolás esetében.

A Moody’s által adott pofont hétfőn újabb követte: a Fitch Ratings is leminősítette hazánk szuverén adóskockázati besorolását. A cég szakemberei hétfői elemzésükben több feltörekvő gazdaság adósbesorolását változtatták meg, hazánk esetében az eddigi "BBB plusz"-ról "BBB"-re. Igaz, ez továbbra is a befektetésre ajánlott sávon belül van.

A hitelminősítő szerint a recesszió súlyosabb lesz a vártnál. Az elemzők ugyanakkor azt is kiemelték, hogy a hazánknak jóváhagyott pénzügyi mentőcsomag jórészt megszünteti a külső finanszírozási kockázatokat.

Meddig bírja még az ingatlanpiac?

Péntekre jutott egy másik, meglepetést keltő bejelentés is: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tíz napra felfüggesztette a magyarországi befektetési alapkezelők által kezelt, nyíltvégű ingatlanalapok és ingatlanalapok alapjai befektetési jegyeinek forgalmazását. A felfüggesztés ideje alatt az ingatlanalapok befektetési jegyeit nem lehet megvásárolni, illetve visszaváltani.

A felügyelet mindezekkel összhangban kötelezte az érintett intézményeket, hogy ez idő alatt módosítsák kezelési szabályzatukat a megtakarítások védelmének, a befektetők jogos érdekeinek, valamint a befektetők egyenlő elbánása elvének szem előtt tartásával.

A felfüggesztés kizárólag az ingatlanalapokra és az ingatlanalapok alapjaira vonatkozik, míg a más típusú alapok jegyei továbbra is szabadon forgalmazhatók - nyomatékosította Binder István, a PSZÁF szóvivője az MTI érdeklődésére.

Az ügy előzménye, hogy ezekből az alapokból 110 milliárd forintot vontak ki az elmúlt hetekben, ami alapvetően megrendítette a likviditási helyzetet. Ha a felügyelet nem lép, akkor az ingatlanalapok rákényszerültek volna ingatlanjaik értékesítésére, ami magával vonhatta volna az árak zuhanását. Ez viszont a bankok ingatlanfedezetre nyújtott hiteleinek leminősítését válthatta volna ki. 

Sajtóhírek szerint a döntéssel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem értett egyet, ami azt mutatja, hogy a PSZÁF és az MNB között sincs meg összhang a válság kezelésében.

Nagypolitikai haddelhadd

Néhány hete minden politikai erő részt vett a nemzeti csúcstalálkozón, amelyen a kormány nem konzultált az ellenzékkel az időközben megkezdett IMF-tárgyalásokról. Talán ezt is szem előtt tartva döntött úgy Orbán Viktor, hogy nem megy el a Gyurcsány Ferenc által összehívott újabb gazdasági csúcstalálkozóra. A Fidesz elnöke egyébként - korábbi fenntartásait félretéve - nemrégiben még Brüsszelben lobbizott a kormányfő négypontos javaslatának támogatásáért.

A legnagyobb ellenzéki párt csak az Országgyűlés gazdasági bizottságának kibővített ülésén vesz részt, áll Navracsics Tibor válaszlevelében. A fideszes politikus szerint Gyurcsány félrekezelte a válságot, és ennek árát az emberekkel akarja megfizettetni, miközben az európai kormányok sorra jelentik be adócsökkentési döntéseiket és növekedési programjaikat.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!