A nemzetközi hitelminősítő szerint az ír kormány "pénzügyi ereje jelentősen csökkent", a bankrendszer megsegítéséből fakadó kötelezettségei pedig egyre nagyobbak, miközben a gazdaság növekedési lehetőségei romlanak.
A Moody's "Aa1"-ről "Aa2"-re módosította Írország szuverén adóskockázati besorolását. A lehető legjobb, "Aaa" minősítést áprilisban vonta meg Írországtól az intézet, a mostani, új minősítés két fokozattal marad el ettől. A besorolás kilátása stabil, vagyis nemigen várható újabb leminősítés a közeli jövőben.
Írország adóskockázati besorolása a Moody's-nál még a hétfői leminősítéssel is két fokozattal jobb, mint Portugália ("A1") vagy Görögország ("Ba1") besorolása.
A leminősítéshez fűzött indoklásában a Moody's kiemeli, hogy 2008 óta folyamatosan csökken a hazai össztermék (GDP) és zuhannak az adóbevételek, a GDP-arányos államadósság pedig a világméretű gazdasági válság előtti 25 százalékról tavaly év végéig 64 százalékra szökött fel.
A Moody's szerint az ír gazdaság növekedési lehetőségei csekélyek, főként azért, mert a válság leállította a korábbi évek dinamikus bővülésének motorjait, a pénzügyi szolgáltatások területét és az ingatlanszektort. E két szféra a következő években nem járul hozzá számottevő mértékben a növekedéshez, ezért a történelmi átlagtól elmaradó bővülés várható 3-5 éves távlatban.
A kormány erejét tovább csökkenti a bankrendszer megszilárdításának terhe. Már eddig is több alkalommal volt szükség közpénzből finanszírozott tőkeinjekciókra, és elkerülhetetlen felállítani egy úgynevezett rossz bankot, amely átvállalja a nem teljesítő vagy bedőléssel fenyegető hiteleket - írta indoklásában a Moody's.
A két másik nagy nemzetközi hitelminősítő már korábban rontott Írország besorolásán. A Standard and Poor's tavaly márciusban "AA plusz"-ról "AA"-ra változtatta az euróövezeti tagország besorolását, a Fitch Ratings pedig ugyancsak tavaly, két lépésben a lehető legjobb "AAA"-ról három fokozattal "AA mínusz"-ra rontotta Írország minősítését.
MTI/Menedzsment Fórum