Komoly átrendeződés történt a hitelintézetek mérlegében márciusban. A lakossági devizahitel-állomány a februári 3720,7 milliárdról 303,4 milliárdra csökkent. Ebből 3437,7 a tranzakciókból eredő csökkenés (forintosítás és elszámolás), 20,3 milliárd viszont a forint gyengüléséből eredő növekmény.
Ezzel szemben érthető módon a forinthitelek 3179,5 milliárdról 5910,2 milliárdra emelkedtek, amely 2757,3 milliárdos plusz.
Hogy a forinthitelek állománya nem nőtt annyival, mint a devizahiteleké, az az elszámolás következménye, így márciusban tranzakciók szintjén 680 milliárddal csökkent a lakossági hitelállomány.
Hogy jobban szemléltessük a hitelek állományának alakulását, felrajzoltuk a két legnépszerűbb hiteltípus, az 5 éven túli fogyasztási- és lakáshitelek állományának változását forintban, devizában és együttvéve is. Jó látszik ahogy a forintosításnak köszönhetően a kék és a piros adatsor „helyet cserél”, mialatt a zöld az elszámolásnak köszönhetően nagyot esik. Az esés előtt megfigyelhető emelkedés a forint gyengülésének következménye, amely a deviza soron is látszik.
Mérföldkő a háztartási betétállomány alakulásában is
Folytatódott a lekötött betétállomány csökkenése, a háztartások márciusban 3842 milliárdot tartottak a pénzintézetekben, amely több mint 100 milliárddal kevesebb, mint februárban. A 4 ezer milliárdos lélektani határt már harmadik hónapja „elhagytuk”, márciusban azonban az éven belül lekötött állomány is átlépett egy határt, méghozzá a 3 ezer milliárdot és 2927 milliárdon állt.
Eközben a látra szóló és folyószámla-betétek hó végi állománya 2975 milliárdra nőtt, vélhetően itt hamarosan 3000 milliárd fölé emelkedik majd az összeg.
mfor.hu